Како да изгледате како Мерилин Монро: Совети на вечната икона

Сите сме слушнале за Мерилин Монро, таа е дама на златната ера во Холивуд која доминираше на екранот и светските настани со нејзиниот шарм и харизма. Постои посебен гламур на оваа русокоса девојка која го стави светот под нозе. Неслучајно Мерилин е идол на многу од денешните дами. Таа ги освои срцата на многумина со својата доверба, чувство за стил и незаборавна убавина. Тоа беше сон на сите мажи, но и покрај тоа изобилуваше со класна и вистинска женственост. Денес ние ќе ја подигнеме завесата за некои од тајните на актерката и ќе откриеме како таа го зачувала нејзиниот совршен изглед. 

*Тајните на убавината од Мерилин Монро 

Да живее црвеното 

Со цел да ги направат усните да изгледаат поголеми, уметниците на шминката на Мерилин на своите усни ставале 5 различни нијанси на црвен кармин. Контрастот помеѓу темните тонови на црвено на надворешните агли на устата и посветлата црвена во средината на усните создава чувство на поголема длабочина и соодветно поголема густина.  

Фатален изглед 

Актерката користела кафеав и црн молив за да го создаде изгледот на мачка. Нејзината линија на очи секогаш била прилично дебела за да даде драма. Мерилин секогаш користела вештачки трепки за поубав изглед.  

Русокосите го прават тоа подобро

Со текот на годините, Мерилин имала многу фризери и задачата на сите била да ја направат совршена русокоса. Таа ја опишува бојата на нејзината коса како бела како перница. Секоја трета недели користела белило и перхидрол за да ја задржи бојата, а во остатокот од времето таа ставала бебешки прав во нејзините корени за да изгледа уште побела. 

Совршена кожа

Мерилин имала многу костими за капење на плажа, но таа всушност избегнувала сонце и не сакала да сонча. Кога требаше да биде изложена на сонце подолго време, таа нанесувала вазелин или друг мрсен и дебел крем на нејзината кожа.

Жешка убавина

Пред спиење Мерилин сакала да го потопи лицето во басен со топла вода. Но, таа не била особено строга со спиење. Таа споделила дека понекогаш спиела 5 часа ноќе, а понекогаш и 10. 

Прекрасен мирис

Ѕвездата нанесувала точно по 5 капки од нејзиниот омилен парфем на нејзината кожа. Најмногу го обожаван од вкусот на Мерилин за неа бил вистинскиот класик - Шанел бр. 5. Се вели дека била толку опседната со аромата на јасмин и рози што користела од нејзиниот парфем и во нејзината бања.