Како да ја сокриете возраста со помош на облека

Совети на некои од најдобрите стилисти

На прв поглед, облеката е секојдневен атрибут во нашите животи. Во гардеробата на скоро сите има нешто за секоја пригода за работа, прослава, спортски настан или облека за дома.

Важно е да се напомене дека заради облеката можете да го расипете или потенцирате вашиот изглед.

Стилистите советуваат како правилно да ја користите облеката за да изгледате помлади и модерни.


Помалку црна облека

Се разбира, незаменливо е и тешко,  целосно да се исклучи од гардеробата облеката во црна боја. Соодветно е за секоја ситуација, додава елеганција, но за жал во исто време оваа боја додава неколку години на врвот на оној што ја носи. Црната боја ги истакнува неправилностите на кожата и брчките се поочигледни.

Се препорачува да додадете пастелни нијанси и светли бои во вашата гардероба или да имате свеж акцент / додаток на целокупниот црн изглед.


Следете ги модните трендови

Денес, младите ја диктираат модата. Ако сакате визуелно да го вратите времето, тогаш не плашете се од она што во моментов е тренди во модата. Секогаш вреди да пробате нешто ново и свежо. Ќе бидете изненадени колку од овие работи ќе ве подмладат.


Не кријте се во затворена облека

Со текот на годините, многу жени се обидуваат од себе да ги сокријат своите тела во долги здолништа, облека со долги ракави и јаки, со што едноставно ја прават нивната возраст очигледна. Слободно можете да се покажете без грижа на совест.


Помалку обемен накит

Масивниот накит несомнено изгледа елегантно и поврзано со статусот. Сепак, нежниот накит ќе ви помогне да додадете свежина и шарм на вашиот изглед.


Чевли со високи потпетици

Колку се поедноставни и пообилни чевлите, изгледате постаро. Ова се однесува главно за рамни чевли. Патиките може да изгледаат пријатно, но ако целта ви е да изгледате млади, тогаш е добра идеја да се обложите на нешто со тренди енергија.

Не е неопходно да ставите 15 см под вашата пета, дури и мала пета ќе ја заврши работата совршено.


Модата се врти, но ...

Сите го знаеме тоа, тоа е циклично, но тоа не значи дека треба да се облекувате како што сте се облекувале пред две децении. Ова може да ве натера да изгледате 10 години постаро. Важно е да се комбинираат предмети од ретро гардеробата со модерни парчиња.


Не носете облека без форма

Со возраста, многу жени имаат тенденција да се кријат во огромни, безформи џемпери и јакни, бидејќи тие постојано бараат недостатоци во себе.

Ако се обидете да ги скриете бутовите, рацете или абдоменот под облека без форма, обично добивате спротивен ефект и изгледате поголеми, но и постари.


Не носете елеци

Доколку редовно носите елек, со него изгледате неколку години повозрасни. Тие се многу удобни, несомнено, и одлични за затоплување, но тие не ви даваат убав облик.

Уште полошо е кога додавате и пемен околу половината. Вашите облици стануваат многу поголеми. Подобро пробајте јакна или џемпер.


Повеќе природна шминка

Тони козметика, контурирање, темно руменило и други очигледни трикови за шминка ќе додадат најмалку 5 години, па дури и 10 понекогаш. Дебелите тонски текстури и многу слоеви на козметика ги потенцираат само несовршеностите на кожата.

Повеќе природна шминка во нежни нијанси и ќе изгледате многу подобро. Чудно е, со возраста, шминктаа треба да биде помала, понежна.