Како хороскопскиот знак има ефект врз здравјето

Интересно е што многу лекари едновремено ја користеле астрологија како алатка за да ја утврдат веројатноста за развој на голем број сериозни болести. Медицинската астрологија или јатроматематиката е една од најдолгите интелектуални традиции кои датираат од почетокот на самата медицина. Хипократ еднаш рекол: „Лекар без астрологија не може да се нарече лекар“.


Денес, астрологијата го изгуби поголемиот дел од својата важност во медицинскиот свет. Сепак, студиите покажуваат дека месецот на раѓање има влијание врз нашето здравје. Според нив, луѓето родени во текот на зимските месеци се изложени на поголем ризик од шизофренија од оние родени за време на потоплите сезони.

Време е да откриете што открива вашиот хороскопски знак за вашето здравје:

Овен
Овните ги регулираат главата и мозокот и нивните болести. Тие имаат тенденција да размислуваат за нешто повеќе и од тоа добиваат главоболка или забоболка.


Бик
Венера го контролира Бикот и ја контролира долната вилица, грлото и шеќерот во крвта. Силниот Бик има добар слух и фини заби, но неподнослив е на студ и чад. Биковите често се склони кон инфекции на грлото, состојби на тироидната жлезда, тонзилитис и инфекции на ушите кога се особено вознемирени или упорни.

Близнаци
Со близнаците управува Меркур, планета која се занимава со двојните делови од телото (рацете, нозете, итн.) и респираторниот систем. Затоа, Близнаците имаат тенденција да привлечат вообичаени настинки, но во исто време се чувствителни на грип, кашлица и тетиванитис.

Рак
Раковите се поврзани со желудникот и дигестивниот систем, поради што се интуитивно и емотивно наполнети. Кога ги потиснуваат своите емоции и не ослободуваат лутина или болка, влијанието на месечината може да доведе до лошо варење, заболување на цревата и киселини во желудникот.

Лав
Лавот владее со срцето и крвта. Тие се природно авторитативни и самоуверени, па ако нешто ги натера да се чувствуваат поинаку, тогаш нивното срцево заболување и летаргија се врзани во пешкир.

Девица
Девица го регулира внесот на храна и сродните органи, особено желудникот и цревата. Тие имаат тенденција да брзаат во нештата и да имаат премногу работи на ум. Немањето доволно време за релаксација за да ги балансирате вашите зафатени распореди, може да доведе до чир, запек и алергии на храна.

Вага
Вагата го контролира дигестивниот систем, кој апсорбира исхрана и измет. Венера има надлежност над Вагата и ги контролира функциите на бубрезите и мочниот меур. Вагите напредуваат во задоволство (и даваат и примаат), но премногу од нив можат да предизвикаат проблеми кога ќе бидат откриени.

Шкорпија
Ако Шкорпиите стануваат премногу љубоморни или опсесивни или ако негативноста ги мотивира нивните постапки, Плутон може да направи хаос на нивните репродуктивни системи и хормони. Потенцијалните проблеми вклучуваат болни и / или нередовни менструации, инфекции на мочниот меур и дијабетес.

Стрелец
Колковите, црниот дроб и видот може да бидат проблем за Стрелецот заради доминацијата на Јупитер. Здравствените проблеми се движат од нарушен вид, нарушувања на 'рбетниот мозок до проблеми со детоксикација.

Јарец
Јарецот ги контролира коските на телото, особено колената. Јарците се амбициозни и решени, но овие карактеристики можат да доведат и до тврдоглавост, која потоа носи кревки коски и ослабени зглобови.

Водолија
Водолијата управува со рацете и нозете и можноста на човекот да се движи насекаде. Планетата Уран е одговорна за циркулацијата на крвта и нервните импулси кај припадниците на овој знак. Ако Водолиите не одвојат време да дишат и да се релаксираат, астролозите веруваат дека нивното брзо темпо може да доведе до артритис, проблеми со срцето, отечени екстремитети, проширени вени, астма и зголемени алергиски реакции.

Риби
Рибите го регулираат нервниот систем и рефлексите. Рибите ризикуваат да се разочараат, бидејќи тие се толку идеалистички. Ако оваа фрустрација стане огромна, тоа може да доведе до проблеми со нозете и ослабен имунолошки систем што ги остава ранливи на голем број на заболувања.


Се разбира, медицинската астрологија е само една теорија и многу луѓе не се во согласност со нивниот астролошки знак. Без оглед на месецот кога сте родени, добар е да внимавате да консумирате здрава исхрана, да бидете редовно физички активни и добро да ви биде избалансиран животот, овие работи ќе ве одржат во најдобра можна форма.