Како изгледаат и што прават ќерките на едни од најбогатите Македонци, Срби, Хрвати, Црногорци, Босанци и Словенци?

Богати наследнички

На сите ни е познато кои се најбогатите луѓе во светот, а знаеме и некои имиња од регионот. Дали некогаш сте се запрашале кои се нивните наследници?

Заедничко за наследничките на најбогатите луѓе од екс Ју е тоа што не се експонираат премногу, имаат социјални мрежи и одат на разни настани, но не ги полнат таблоидите. Повеќето од нив завршиле средно образование и го продолжиле семејниот бизнис, а некои отвориле и свои фирми.

Еве што прават и што прават најбогатите ќерки на „луѓе од бившиот југ“.

Македонија – Ана Јорданова

Фото: Женски магазин - архива

Минчо Јорданов и понатаму е на врвот на листата најбогати луѓе во Македонија. Тој е голем акционер на македонската берза бидејќи има акции во неколку компании, а  неговата ќерка, Ана Јорданова, е претприемач.

Таа во едно интервју призна дека ретко одмара.

„Искрено, ретко имам шанса навистина да се опуштам бидејќи многу патувам кога не сум во винаријата. Моментално најголем извор на среќа во мојот живот е мојот внук, се трудам слободното време да го поминувам со него. Но, морам да признаам дека и тие службени патувања навистина ме исполнуваат со позитивна енергија бидејќи имам можност да посетам многу нови места, но и да посетам пријатели ширум светот, па некако се трудам да најдам баланс додека не најдам можност да бегај на плажа со добра книга и со чаша вино“.


Србија – Ема Цептер

Фото: Инстаграм/ kingzepter

Посвоена ќерка на „кралот на тенџерињата“ Филип Чептер и Медлин Цептер. Таа не е толку врзана за Србија бидејќи живее во Лондон, каде студира психологија и е многу популарна на социјалните мрежи, а само на Инстаграм ја следат над 12 илјади луѓе.

Често прави видеа за своето семејство и открива во која дестинација ужива во одреден момент. Во ретките интервјуа кои ги дават Цептер фамилијата за медиумите во Србија, нагласуваат дека и покрај богатството се трудат да живеат нормален живот и дека соодветно ја воспитуваат ќерката Ема.

Хрватска – Ива Тодориќ

Фото: Инстаграм

Ива Тодориќ, најстарото дете и единствена ќерка на парот Ивица и Весна Тодориќ, е во брак со Хрвоје Балента, со кого се омажи во 2001 година. Двојката ја доби ќерката Тара и синовите Иван и Анте. Тие се разведоа во 2019 година по 18 години брак.

Претходно беше во врска со мистериозниот Никола од Белград, а иако повремено споделуваше нивни заеднички фотографии на социјалните мрежи, Ива на своите објави го криеше ликот на нејзиниот тогашен партнер, а во јавноста многу малку се знаеше за него.

Во еден момент се појавија гласини дека се вериле, а Тодориќ тоа го демантираше, но набрзо се дозна дека раскинале.

„Информациите се точни. Можам само да потврдам дека е вистина дека јас и Никола повеќе не сме заедно“, изјави Ива за Story.hr на крајот на 2021 година.

Инаку, Ива е активна на Инстаграм, редовно објавува фотографии од предмети и појави во форма на срце, а на социјалната мрежа ја следат околу 15 илјади луѓе, меѓу кои и бројни познати личности.

Црна Гора – Мија Кнежевиќ

Фото: Инстаграм

Душко Кнежевиќ е црногорски бизнисмен, банкар, универзитетски професор и основач и претседател на одборот на директори на Групацијата Атлас, која се состои од неколку десетици компании во Србија, Црна Гора, Кипар, Русија и Велика Британија. Малкумина знаат дека неговата наследничка Мија Кнежевиќ е еден од пионерите во светот на модното блогирање.

Таа го започна својот блог Mij-A-Porter уште во 2009 година, а меѓу ретките, таа успеа да се направи себеси и нејзиниот уникатен стил глобален бренд и на тој начин да биде забележана во Големото јаболко.

Дел од детството Мија поминала во Белград, а се школувала во Швајцарија, Лондон и Њујорк, каде што дипломирала на NYU. Во декември минатата година, Ел ја прогласи за свој инфлуенсер на годината, а во таа прилика изјави: „За секоја девојка која има сон, запомнете, се‘ е можно.“ Мија завршила студии за визуелна комуникација во Лондон и магистрирала медиуми и култура на Универзитетот во Њујорк.

Поминува многу време во библиотеки истражувајќи и оди на разни изложби. Ова и овозможува да биде свесна за она што се случува околу неа и на тој начин да најде инспирација за нејзините проекти. Како што тврди таа, многу е инспиративно да се живее во Њујорк каде што е опкружена со многу талентирани луѓе.

БиХ – Амна Џамбиќ Бранковиќ

Фото: Инстаграм

Амна Џамбиќ Бранковиќ е претприемач која израснала во едно од најуспешните семејства во Босна и Херцеговина. Таа е ќерка на Сенад Џамбиќ, сопственик на синџирот шопинг „Бинго“. Таа еднаш за нејзиниот татко рече:

„Најмногу научив гледајќи го, бидејќи тој е најмудриот и најспособниот човек што го познавам. Секој ден во неделата за него е работен ден; секогаш е опкружен со многу луѓе, развива нови идеи и работни места и сето тоа со голема доза на оптимизам и храброст. Кога ќе го погледнете, се ви изгледа логично и едноставно, а јас веројатно несвесно сакав еден ден барем делумно да бидам таков човек. Маркетингот отсекогаш бил моја желба и амбиција, а потоа, преку образованието и деловното искуство во Bingо, добив дополнителна храброст да го направам овој чекор. Деловното искуство на татко ми е големо, така што можам да извлечам нешто од речиси секој разговор со него, а потоа да го обликувам и применувам во мојата работа. Со неговиот пример како да се однесувам во кризни ситуации и како да го извлечам најдоброто од се‘, тој веќе ми даде доволно. Сепак, во мојата работа се потпирам на идеи и совети пред се‘ од мојот тим“.

Нејзин сопруг е Аднан Бранковиќ, син на поранешниот премиер на ФБиХ, Неџад Бранковиќ, а според босанските медиуми, тие ја направиле свадбата на деценијата.

Словенија – Булет Тратник

Фото: Инстаграм/metka_tratnik

Иза и Логин се најбогатите Словенци и главни основачи на компанијата за забавни мобилни апликации Outfit7, која се проценува на 689 милиони евра.

Креаторите на светски познатата мобилна апликација Talking Tom основаа стартап компанија во 2009 година. Тие инвестираа заеднички средства и лансираа игра која стана светски позната буквално преку ноќ.

Нивната ќерка Метка сакала да тргне по својот пат. Таа е млада претприемачка која има свој моден бренд. Покрај тоа, таа е и мајка на три момчиња, а како што вели тоа и е најважно на светот.

„Нема ништо поубаво од насмевката на вашето бебе, искрените прегратки и чистите изрази на љубов за кои се способни само овие наши мали души. Вашиот живот целосно се менува кога имате деца. Приоритетите се различни. Одеднаш си во друг авион, прво децата, па јас. Ова не е секогаш точно. Важно е да препознаете кога треба да се ставите себеси на прво место. Сè уште верувам дека мајката мора да се грижи и за себе. Среќна мајка, среќно цело семејство. Тогаш мајчинството е задоволство и најубава улога“.


Фото: Инстаграм/Женски магазин - архива