Кога принцезата се омажила за човек од село, сите се смееле: Животот ѝ го направи бајка, а сега сите им завидуваат

Љубовната приказна на принцезата Викторија е полна со интересни детали...

Принцезата Викторија од Шведска и нејзиниот сопруг принцот Даниел беа фотографирани за време на нивната државна посета на Америка. Принцезата блесна во розоов комплет, поради која изгледаше помладо.

Двојката се венчаше во 2010 година, а нивната љубовна приказна започна во теретана по тренинг во фитнес центарот на тогашниот Даниел Вестлинг. Оттаму, нивната врска еволуираше во она што на крајот стана брак и прекрасно четиричлено семејство откако ги добија нивната ќерка, принцезата Естел, и синот, принцот Оскар.

Врската помеѓу принцезата Викторија и идниот принц Даниел, по потекло од едно село во централна Шведска, беше поздравена како „триумф на љубовта над конвенциите“. Даниел без капка кралска крв го освоил срцето на младата принцеза, откако станал голем поддржувач во нејзиниот живот, а познато е и дека и помогнал да ја надмине анорексијата.

Шведската јавност беше убедена дека оваа врска нема да трае, а кралот им стави до знаење на сите дека не се согласува со изборот на својата ќерка. Сепак, парот остана заедно. Во меѓувреме, Вестлинг го промени имиџот, посетувал часови по историја и странски јазици, ги научил правилата на елегантното однесување и дворски бонтон, за подобро да се вклопи во кралскиот свет, а кралот на крајот го прифатил.

Викторија и Даниел се венчаа на истиот ден кога родителите на Викторија Карл XVI Густаф и Силвија се венчаа пред триесет и четири години. Нивната венчавка, која во медиумите беше опишана како „најголемата европска кралска венчавка од венчавката на принцот од Велс и Лејди Дијана Спенсер во 1981 година“, му даде нов пораст на популарноста на шведското кралско семејство. На настанот присуствуваа повеќе од 1200 гости. На церемонијата во најстарата црква во стариот дел на шведската престолнина присуствуваа околу 1.000 членови на кралски семејства и достоинственици од целиот свет.

На 17 август 2011 година, портпаролите на шведското кралско семејство потврдија дека престолонаследничката принцезата Викторија го чека своето прво дете. Принцезата Естела Силвија Ева Мари, војвотката од Остерготланд е родена на 23 февруари 2012 година во болницата Каролинска, истата болница во која е родена нејзината мајка Викторија.

Како и нејзината мајка, Естела е во директна линија за наследување на шведскиот трон, каде што е втора по ред, и еден ден ќе стане шведска кралица. Таа е првата принцеза во шведската историја чие место во редот на наследството не може да го заземе ниту еден машки потомок на монархот роден по неа.

На почетокот на септември 2015 година, од шведскиот суд дојде уште една нова вест - дека Викторија е бремена по втор пат. Ова сведочи за среќата и успешниот брак на принцезата и нејзиниот сопруг од селото, иако тие потекнуваат од тотално различни светови и иако никој на почетокот на нивната врска не можеше да претпостави дека овој необичен брак ќе опстои.

Фото: Википедија/ Инстаграм
Извор: Stil.kurir.rs