Колач од тиква, јаболко и гриз: Совршен десерт кој се подготвува за час

Искористите ја сезоната на тиквите за да направите прекрасен, а едноставен колач...

Состојки:

500 грама тиква;

150 грама јаболка;

јајца;

150 грама путер;

1/2 шоља гриз;

1 лажица шеќер;

прстофат сода бикарбона;

сол по вкус;

ванила по вкус.

Подготовка:

Излупете ја и варете ја тиквата 20 минути, а потоа исцедете ја и исецкајте ја. Оставете ја да се олади. Јаболката изрендајте ја. Изматете јајца, ванила, гриз, шеќер и малку сол. Сето тоа добро измешајте го и ставете го во тепсија, обложена со хартија за печење. Печете 30 минути во претходно загреарна рерна на 200 степени.

Извор: stil.kurir.rs