Криеше дека тој е авторот за да не се создадат проблеми: Малкумина знаат дека Дино Мерлин го напиша хитот на Цеца кој сите го сакаат

Дино Мерлин е автор на две познати хит песни на српската пејачка

Малкумина знаат дека Дино Мерлин е автор на два големи хита на Светлана Цеца Ражнатовиќ.

Цеца и Дино, кој деновиве има концерти во Белград, се запознале во раните деведесетти во Швајцарија.

Како што откри српската пејачка, Дино ѝ ја испланирал едната песна, додека другата, која стана врвен хит, била изненадување.

- Дино Мерлин направи песна специјално за мене, а тоа е „Заборави“. Се запознавме во еден хотел во Швајцарија, се сеќавам на секоја реченица тогаш. Ја донесе песната „Заборави“, што веднаш ми се допадна. После тоа ми рече: „Донесов една песна која е дует, но не можам да ја снимам поради познатата ситуација во тој момент. Но, бидејќи ја имаш најспецифичната емоција во гласот, мислам дека ти си единствената која ќе знае да ја донесе - вели Цеца.

Цеца задоволна од комплиментите на поискусниот колега, тогаш ја слушна песната „Београд“. Цеца по враќањето во тој град се консултираше со Марина Туцаковиќ и Александар Радуловиќ Фут.

- Бев многу импресионирана кога ми го кажа тоа, особено на девојка која има 20 години. Ја зедов песната „Белград“, иако беше дует. Ја донесов таа песна во Белград, на Марина Туцаковиќ и Александар Радуловиќ Фута, но не им се допадна. „Заборави“ да, но „Белград“ не. Сепак, сепак решив да ја вклучам песната „Белград“ на албумот „Фатална љубов“ - изјави Цеца.

Малку ѝ помогнал Оливер Мандиќ да ја прилагоди песната, кој додал стих.

 - Оливер Мандиќ ми помогна во сѐ, бидејќи во тој момент го немаше стихот: „Ovo sećanje, ruši meni sve, moj Beograde, zagrli me...'“ Додадовме музика и текст таму, составивме сè и стана хит на сите времиња. Тоа е вистинската приказна, можеби Мерлин заборавил, но јас не - изјави Ражнатовиќ.

Но, поради тогашната ситуација во земјата, Цеца не го потпишала Мерлин како автор на тие нумери.

- Интересно е што Дино ми ги подари сите песни. Во времето кога излегуваа песните, не можев да ризикувам и да потпишам со него. Тоа се негови дела и никој не може да ги оспори. Тогаш не сакав да му правам проблеми на Мерлин. Размислував да не го доведам човекот во неволја – изјави пејачката.

Самиот Дино еднаш ја потврди оваа приказна.

- Песната „Београд“ е напишана за Цеца Величковиќ во Швајцарија, во Сент Гален, една вечер на почетокот на 91-ва година, на барање на нејзиниот тогашен партнер. Тогаш ѝ напишав три песни, меѓу кои и песната „Белград“ - призна Мерлин.

Извор: glossy.espreso.co.rs