Лепа Брена проговори за веста дека се соочува со опасна болест: Ова е целата вистина

Сега е позната здравствената состојба на Лепа Брена

Легендарната Брена максимално го чуваше својот приватен живот подалеку од очите на јавноста, но сепак има работи за кои отсекогаш зборувала. Здравствената состојба на Лепа Брена во неколку наврати била многу лоша, а фолк дивата за тоа зборувала во јавноста за да ги предупреди другите луѓе повеќе да се грижат за своето здравје.

Како што веќе зборуваше, Лепе Брена веќе две децении се бори со тромбозата, а со неа првпат се соочила на концерт кога сфатила дека раката сокоја го држи микрофонот и помодрела.

- Одамна научив дека проблемите треба да се решаваат со ладна глава. Јас не сум паничарка. Кога за прв пат наидов на тромбоза, проучував сè и бев редовен пациент. Навикната сум да живеам така, знам што не можам да пијам и да јадам, како и како треба да ми оди животот според здравствените правила. Научив да живеам според правилата и да бидам среќна... — нагласи таа.

Сепак, тоа не е единствената мака со која се соочила фолк дивата.

- Имав сериозна операција на циста на јајниците во 2010 година. Мојот доктор Саша Љубиќ ми рече да го направам тој неславен БРЦА тест, каде што се покажа дека имам мутиран ген и голема шанса и можност да добијам рак на дојка. Мојот тумор маркер беше многу висок и итно отидов на операција за циста на јајниците - изјавила Брена пред неколку години. 

- Жените треба да знаат, а јас тогаш го научив, дека кога БРЦА тестот е позитивен, повеќе не смеете да користите никакви хормонски препарати. Почнав да живеам според сите правила што ги препишаа лекарите.

Сето ова сега го кажувам токму затоа што со оваа порака сакам да ја подигнам свеста на жените дека треба да направат тест, бидејќи веднаш знаете дали имате можност да заболите од рак или не. На овој начин можете да си го спасите животот и здравјето, бидејќи многу жени заболуваат од рак на грлото на матката, јајниците или дојката, без воопшто да знаат од каде доаѓа – изјави Брена.

Покрај сето тоа, се појави веста дека и Лепа Брена се соочила со дијабетес, а на Фејсбук профил објави и како пејачката се ослободила од дијабетесот. Сепак, Брена на својот Инстаграм профил ги демантираше сите овие наводи.

- Целосна глупост, навистина голема лага! Не им верувајте на овие зборови – напиша фолк дивата.

извор: Свет.Рс