Милица слушна страшна дијагноза во 6-тиот месец од бременоста, лекарите мораа да бираат кого да спасат: „Туморот бeше со големина од 21 см“

Милица Ѓорѓевиќ (33) од Лозница мораше да се откаже од најголемата радост, од најтешката и најтешката истовремено улога во која ќе настапуваше по трет пат. Таа била во шестиот месец од бременоста кога дознала дека има опасен тумор на црниот дроб, кој ѝ го загрозил животот, а се покажало дека тоа е случај кој ретко се среќава не само во практиката, туку и во медицинската литература. Денот го спаси тимот на Ургентниот центар на Универзитетскиот клинички центар на Србија, предводен од д-р Милош Брачановиќ.

Само малку подоцна да се консултираше со лекарите, немаше да може да избере. Кога бил отстранет, туморот бил со големина од 21 сантиметар.

За среќа реагирала на болките во стомакот и се обратила кај стручњаците. Од Лозница итно била префрлена во Белград, во Ургентниот центар на Универзитетскиот клинички центар на Србија, каде поради сериозноста на ситуацијата најпрвин морала да ја прекине бременоста во шестиот месец, а веднаш по 5 дена била оперирана. за тумор на црниот дроб.

Денес, по една година и три месеци, Милица е добро. Работи, а од третото дете не се откажува.

- Бев во шестиот месец кога ми се слоши. Чувствував голема болка во стомакот, имав и гадење и температура. Отидов во болница, ме однесоа на ултразвук и видоа дека има некоја промена. На магнетна резонанца открија дека се работи за тумор, па веднаш ме префрлија од Лозница во Белград во Универзитетскиот клинички центар на Србија - се присетува Милица на ноември 2022-ра година.

Во тој момент Милица, мајка на две деца, едното 7, а другото 11 години, носела момче. Моментот кога лекарите ѝ кажале дека бременоста мора да се прекине, не треба да се каже дека ѝ било многу тешко.

- Навистина тешко... Не знаев што да правам во тој момент. Но, докторите ми рекоа дека сѐ ќе биде во ред и дека тоа е најдоброто решение за мене, а подоцна и за моите деца. Направија сѐ што можеа, дури и ја одложија операцијата. Ги направија сите анализи што можеа, но друга опција немаше. Болеста напредувала многу брзо за време на бременоста. Туморот го загрози мојот живот и животот на бебето - вели Милица.

Пет дена по прекинот на бременоста, Милица била оперирана. Операцијата беше неколкучасовна, тешка, но успешна.

- Знам само дека бев во сигурни раце и дека ме оперира врвен лекар. Во оваа прилика би сакала многу да му се заблагодарам за сѐ, и за време и по операцијата - вели Милица.

- По операцијата немав ниту хемотерапија ниту зрачење, што е многу добро. И, денес сум добро. Одам на преглед на секои три месеци. Ако годев на лекар само малку подоцна, ќе беше критично. Туморот растеше и немаше можност сѐ да заврши добро за бебето.

Милица им порачува на сите да не ја игнорираат болката. Дека одат на редовни контроли, бидејќи да не го направеше тоа денес, немаше да може да сонува за проширување на семејството.

- Дај Боже и ако сѐ биде добро, планирам уште деца - вели оваа храбра млада жена.

Доктор Милош Брачановиќ, хирург на Ургентниот центар на Универзитетскиот клинички центар на Србија, кој со својот тим ѝ го спасил животот на Милица, објаснува дека имала многу голем тумор на црниот дроб, кој зафатил три четвртини од овој орган.

- Се пријавила во Ургентен центар поради болки во стомакот. Она што ја комплицираше целата процедура е тоа што таа веќе беше во поодмината бременост, во 24 недела. Откако ја примивме, ја префрливме на гинекологија каде помина на конзилиум и етика. После тоа е донесена одлука за прекин на бременоста бидејќи плодот би бил премлад за предвремено породување, а после тоа пациентката е префрлена кај нас на лекување - вели д-р Брачановиќ.

Фото: Printscreen/RTS

Еден живот беше спасен. Друг не.

- Тоа беше многу тешка одлука. Консултирате стручни трудови и литература. Ова е многу редок случај. Милица имала малигнен тумор на црниот дроб, тој тумор бил со примарно потекло од црниот дроб. Она што е многу лошо е што за време на бременоста поради хормоналната бомба што се случува во телото и е хормонски зависен, забрзано растел. Туморот бил многу голем и не можела повеќе да чека, морала да биде оперирана. Да чекавме или тактизиравме на кој било начин, немаше да има втора шанса, мораше да се оперира - забележува д-р Брачановиќ.

Туморот кој го зафатил црниот дроб на Милица бил со големина од 21 сантиметар.

- Црниот дроб го делиме на 4 дела, 3 четвртини од нејзиниот црн дроб беше во туморот, а многу е важно тој дел од црниот дроб, кој остана со неа и кој е многу мал, може да ја преземе функцијата на организмот и дека таа може безбедно да продолжи да живее со остатокот од црниот дроб.

И доктор Брачановиќ вели дека Милица е добро по операцијата.

- Поминаа година и три месеци. Неодамна била на преглед и биле направени потребните прегледи и дијагностика. Нема индикации дека туморот ќе се врати во каква било форма. Оваа приказна е тешка и за нас кои се занимаваме со оваа работа - во поодмината бременост таа мораше да ја прекине бременоста и да направи исклучително тешка и сериозна операција. Ваков случај не сум имал, а таквите случаи се релативно ретки, видовме дека кога ја погледнавме литературата, бројот на трудови на оваа тема - вели д-р Брачановиќ и додава дека ваквите тумори се ретки кај толку млада популација. како Милица.

За Милица се грижеше тим од хирурзи, гинеколози, радиолози, анестезиолози на УКЦС... Милош Брачановиќ, како што рековме, беше на чело на тешката операција, а со него беа и хирурзите Ненад Иванчевиќ, Мирјана Михајловски и Милош Ристиќ. анестезиолозите Миодраг Миленовиќ, Исидора Милановиќ, радиологот Васин Драган и гинеколозите проф. д-р Весна Кесиќ и Снежана Плешинац.

Извор: Курир.рс/Телеграф