Милијана опиша едно семејно летување, а луѓето плачат од смеење: Вака изгледа одмор со деца, соочете се со вистината

Одењето на море со семејството, колку и да изгледа тешко, секогаш зад себе остава спомени кои ќе траат и ќе служат како причина за смеа и шеги на семејните ручеци и собири. Токму затоа објавата на Милијана Барјактаревиќ во која се зборува за летување со деца, на сите им донесе насмевка на лицето.

Милијана, писателка од Србија, на својата Фејсбук страница „Pisanje uz vetar“ сподели симпатична приказна за тоа како изгледа одмор со деца од родителска гледна точка. Имено, таа во сатиричен и хумористичен текст зборуваше што сè се носи на плажа, како изгледа ручекот, но и какви барања имаат најмалите.

Оние кои сè уште не знаат да пливаат - да земат сè што се дува додека не се онесвестиш - гуми за пливање со испакната глава на патка, мечка, зајаче, делфин, риба, октопод, херои на Дизни... душек, перница, топка, перница за под глава во сенка. Сето ова повторно по два дена бидејќи сè ќе биде рушено.

Оние кои знаат да пливаат, а сè уште не почнале да одат на море со друштво -

Јадат како луди пред плажа, после секое капење, кога ќе стигнат во собата, пред прошетка, а навечер за време на прошетката - сладолед, пица, сладолед, сок, плескавица, крофна, сок, пченка, лижавчиња, гума за џвакање, сладолед, сок, пена, кикирики, пуканки, сок, сладолед. Кока Кола.

Ако сте во Грција - гиро, грчки сладолед, грчки крофни, грчки леб, грчки мафини, грчка тулумба, грчка алва, грчка баклава, грчка баклава, грчка баклава, грчки сладолед. Грчка Кока Кола.

Да се оди барем еднаш на вечера, жив срам е ако не се отиде на вечера на море. Сакаат да пробаат грчка риба. Грчка салата.

Да се купи нешто како сувенир за себе, за нас, за твоето семејство, баба, дедо, тетки, чичковци, тетки, куми, комшии, учители, другари од училиште, од одбојка, од англиски, барем магнет. Или белезица со име.

Да се пробаат сите можни инструменти и уреди за забава. Секоја вечер. Двапати.

Да се оди ако има циркус или претстава за деца и да се слика со мајмунот.

Да се ​​сликаат во вода, надвор од вода, застанати на песок, застанати во вода, застанати на мост, скок во вода сто пати затоа што „не е добро“, на брод, на карпа, пред зајдисонце, на зајдисонце, по зајдисонце, во шетање, во соба, во бања, пред бања, на тераса, на левата страна на терасата, на десната страна, пред хотелот, зад хотелот, во новите апостолки. Во костим за капење, во здолниште, со наочари, со капа.

Навечер: „Мамааа...убиј го тој комарец, не можам да спијам!“

Ако некој ти предложи односи после сето ова, го убиваш него и чичо Мичо и приказната е завршена“, напиша Милијана на крајот од приказната.Извор: www.blic.rs