Моќен и против индискиот сој: Руската Спутник V има подобри резултати од која било друга вакцина

Според последните анализи објавени од страна на рускиот инвестициски фонд објави дека вакцината „Спутник V“ е поефикасна против индискиот сој, односно против Делта варијантата од која било друга вакцина. 

Иако, Европската агенција за лекови, како и светската здравствена организација ЕМА се уште ја немаат одобрено оваа вакцина, во февруари годинава, реномираниот „Лансет“објави студија која покажува дека руската вакцина има 90 проценти ефикасност против коронавирусот.

Детали, читајте на Фактор, тука.