Молба за работа го крена регионот на нозе: „Живеам со свекрвата веќе 10 години. Ако тоа не е доказ дека сум тимски играч, тогаш не знам што е“

На социјалните мрежи се појави хит апликација за работа напишана од 29 годишната Ана Билен.

Прочитајте ја нејзината молба во целост:

„Уморна сум од пишување стандардни апликации бидејќи досега не ми ги донесоа работните места што ги посакував. Сега пишувам од срце и она што навистина сакам да го напишам, не само за да го задоволам формуларот за апликација за работа. Токму поради тоа ќе пишувам како што ми одговара, односно на дијалект, што не значи дека сум неписмена, знам да го напишам сето тоа течно книжевно.

Па вака, која сум јас? Јас сум жена на речиси 29 години. Мајка сум на две деца на девет и пет години. Да, добро прочитавте, девет и пет. Тоа е точно! Станав мајка на 20 години. Ја прославив и мојата деветта годишнина од брак во вториот месец од оваа година. Да, се омажив на 19 и пол години! На 19-годишна возраст се иселив од мојата семејна куќа во Сплит и отидов да живеам во Клан.

Дозволете ми веднаш да одговорам на прашањата што ви се вртат низ глава во моментов. Одговорот на првото прашање: Клан е мало место во близина на Риека (така сакаат да го кажат мештаните на Клан, но всушност тоа е мало место зад божјите нозе што е поблиску до Словенија отколку Риека).

Одговорот на второто прашање: дека сум навикната на животот во Клан (се навикнува човек на се). Одговор на третото прашање: затоа што го сакам мојот сопруг и би отишла до крајот на светот со него. Зошто знам какви прашања т=ви се вртат низ ум? Не затоа што сум премногу паметна, туку затоа што одговарам на тие прашања 10 години. Сега, зошто ви го пишувам сето ова? Затоа што сето ова ви кажува повеќе за мене како човек и работник отколку што би ви кажале три факултети (да ги завршев).

„Мислам дека најважно за еден работодавец е неговиот вработен да биде вреден и тимски играч. Зошто? Затоа што можам да имам три факултети (а ги немам), но ако немам волја за работа, тие три факултети му се бескорисни на мојот работодавец.

Истото со искуството. Тоа што сум работела некаде 10 години не значи дека сум добар работник, ниту пак дека знам да работам. Но, ако имам волја за работа, ќе научам сè, дури и она што нема врска со моето образование.

До 19 години никогаш не испржив јајце, а камоли да уклучам шпоретот ако размислам (знам дека ова не ми оди во прилог, но прочитајте). Ја имав мајка ми која правеше се за мене и брат ми (уште ја имам, жива е, но во Сплит).

Да не работев, нема шанси да одев 400 километри од дома каде се ми беше сервирано како принцеза. Сама научив сè, вклучувајќи готвење и перење и грижа за мало дете.

Се омажив на 19 и пол години и сеуште сум во брак, среќно омажена. Точка. Доволно паметно. И да, живеам со свекрва ми 10 години и одлично се сложуваме. Ако тоа не кажува дека сум тимски играч, не знам што кажува.

Не се знае колку работодавци сакаат борбени работници, но тоа е она што го сметам за квалитет. Зошто мислам дека сум борбена? Не мислам, знам. Затоа што на 15 години дознав дека имам тумор и на 15 го излечив. Хемотерапија, зрачење, правев се. Секој ден по зрачењето одев на училиште, но не морав, можев да лежам дома, имав целосно право на тоа.

Кога пред седум години одев на редовни контроли и ја зедов мојата тогаш двегодишна ќерка со мене, докторот ме праша чие е ова дете? Јас велам мое. А тој ми вели: Ваше не е затоа што не можеш да имаш деца! Топ изјава. Кажете ѝ на жената дека детето не е нејзино. Кој можеше да заборави дека се породив! Зошто ви го напишав ова? За да можам да ви покажам дека можам да правам работи што не можат да се направат.

Еве! Ако не сум посакувана вработена, не знам кој е. Млада, способна, паметна, веќе роди две деца и веќе не размислува за тоа, едвај чека да работи бидејќи веќе некое време е домаќинка, но ...Ма, само да ме посакате!

Па, кој ме сака (како работник) нека ми се обрати на мејлот. Секако, заедно со апликацијата испраќам и CV во кое ќе видите каде сум и што сум правела. А ќе ја видите мојата слика во него, па ќе знаете како изгледа тој вонземјанин кој се разбира со својата свекрва“, заклучила таа.