На моето дете му требам онаква каква што сум: Северина со ексклузивно интервју

- Бевме многу хумористични, пеевме, се смеевме, печевме палачинки. Ја пуштивме Дубиоза. Во тој момент само помислив на Александар и дека тој не чувствува ништо. Плачете во друга просторија за никој да не ве чуе. Мора да го гризете срцето и некако да го сторите тоа најдобро што можете и мислам дека го сторив тоа одлично... Му реков: - Се гледаме во сабота, па ќе растуриме на „Xbox“ - низ солзи раскажува Северина Којиќ, за Jutarjni.hr.

Во првиот момент таа била збунета, не знаела што да каже, како да се започне разговор за судската одлука во целост, за родителската грижа за нејзиниот 7,5-годишен син, грижата за неговото здравје и образование од страна на таткото на момчето, Милан Поповиќ.

- Судијката не прифати ниту еден доказ предложен од моите адвокати, дури и кога самата специјална старателка во своето сведоштво призна дека не го видела детето веќе две години, но ги зеде предвид нејзините препораки- вели разочараната Северина.

- Очекував сè, но не и ова. Точно, се исплашив, особено после последното рочиште, и тоа чекање за одлуката беше најлошо. Но, сега не се плашам од ништо. Доживеав многу работи во мојот живот што ме натераа да се срамам поради другите, ретко од себе. Но, ова е живот и ова е исто така едно големо искушение што сигурно ќе го издржам затоа што на моето дете му требам онаква каква што сум, и тоа е добра, здрава и присебна мајка, без оглед на тоа што вели пресудата. Овие се само неколку реченици и како што рекол Тито: „Јас не го признавам нивниот суд, но ќе го почитувам. Јас немам друг избор. Повеќе не се плашам од ништо “- вели пејачката и мајка на малиот Александар.

Целото интервју може да го прочитате на Jutarjni.hr

Фото: Дарко Томаш