НАУЧНИЦИТЕ ДОКАЖАА, НЕМА НУС ЕФЕКТИ: Спутник Лајт е ефикасен во комбинација со други вакцини

Вакцината Спутник Лајт покажува висока ефикасност во комбинација со вакцините АстраЗенека, Синофарм и Модерна во Аргентина, објави прес -службата на Рускиот фонд за директни инвестиции.

- Податоците добиени од Министерството за здравство на провинцијата Буенос Аирес покажуваат дека комбинираната употреба на Спутник Лајт со други вакцини и вакцинацијата со две дози само со Спутник Лајт е безбедна - нема сериозни несакани ефекти поврзани со вакцинацијата. Сите комбинации што беа користени за време на истражувањето се безбедни - се наведува во соопштението, пренесува Спутник.

Деталите читајте ги на Фактор, тука.