Нутриционистка објаснува како да изгубите 3 кг без мака, гладување и вежби: Клучни совети за слабеење

Речиси сите се нашле во ситуација да сакаат да ги изгубат само тие три килограми вишок. Факт е дека оваа бројка е цел на повеќето луѓе, бидејќи е остварлива и реална. А нутриционистите издвоија клучни совети кои помагаат. И она што е најважно, недостатокот на оваа бројка килограми е повеќе од забележлив на фигурата за релативно краток временски период.

Експертите ги открија клучните чекори кои ќе ви помогнат да изгубите само толку килограми без премногу вежбање или жртвување.

Леб и протеини за појадок

Нутриционистот Лорден Алварез тврди дека, спротивно на верувањето, лебот не треба да се исфрла од исхраната, туку треба да внимаваме на количината и што јадеме со него.

- Всушност, се препорачува да го вклучите во појадокот бидејќи создава чувство на ситост. Посебно е пожелен оној со макронутриенти, односно помалку шеќер. Генерално, проблемот не е во лебот, туку во количината што ја јадеме. Лебот најдобро се јаде со храна богата со протеини како јајца, пилешко или шунка. На тој начин ќе добиете хранлив и исполнет појадок.

Избегнувајте галети со ориз

Кога се одлучуваат за диета, многу луѓе почнуваат да јадат галети од пченка и ориз бидејќи изгледаат како подобра опција од лебот, но експертите нагласуваат дека тоа е мит што треба да се избегнува.

- Не е точно дека тоа е пожелна храна. Всушност, овие галети имаат повеќе калории од белиот и интегралниот леб. Единствената разлика е во тоа што се полни со воздух, па тежат помалку, вели Алварез.

Кафето не влијае на килограмите

Кога сакате да ослабете, самото кафе не е проблем, туку што ставате во него. Не е исто како да пиете три шолји кафе со многу шеќер и полномасно млеко или само со засладувач.

– Три црни кафиња со засладувач нема да влијаат на тежината, но доколку ги пиете со млеко и шеќер, очигледно е дека ќе внесете дополнителни калории, истакнува нутриционистот.

Збогатете ја вечерата со протеини

Ако целта ви е да изгубите околу два до три килограми, една од клучните работи е да јадете протеини за вечера бидејќи ќе ве натераат да се чувствувате сити пред спиење.

Пилешкото, мисиркиното, јајцата или дури и мешунките се добар начин да се создаде хранлива и полна вечера, а доколку сакате полесна опција, овесната каша богата со јаткасти плодови е добар избор.

Внимавајте на соковите

Посебно треба да бидете внимателни со пијалоците, бидејќи често останува незабележано колку шеќер има во нив.

- Бидејќи се работи за течност која не создава чувство на ситост, можеме да внесеме повеќе калории отколку кога е храната во прашање. Особено е важно да се исклучат соковите бидејќи, на пример, сокот од портокал купен во продавница може да има до 350 калории, забележува Алварез.

Избегнувајте рафиниран шеќер

Препораката за избегнување на рафиниран шеќер секако не е нова идеја, но нутриционистот нагласува дека тоа не значи дека треба да ги избегнувате сите слатки намирници, како што се овошјето и природниот свеж сок.

Што да се јаде?

За да изгубите три килограми не се потребни премногу жртви, а клучот е да бидете внимателни со внесот на храна за да избегнете прејадување.

Се препорачува зголемен внес на влакна, бидејќи го подобрува варењето, како и мешунките кои се извор на протеини, а добредојден е и зголемен внес на маслиново масло.

- Со изгладнување создавате само нутритивни недостатоци во организмот, ја отежнувате работата на целиот организам и поттикнувате нервоза и анксиозност, објаснува Алварез.

Важноста на одмор и тренинг

Освен што треба да спиете доволно, тренинзите треба да бидат дел од вашиот животен стил и кога целта не ви е да ослабете, туку да изгубите три килограми, многу е важно да го вклучите во распоредот.

– Тренингот е најдобар сојузник во стимулирање на метаболизмот и потрошувачката на калории и влијае на спречување на хормонални пореметувања кои предизвикуваат глад, заклучува Алварез, пренесува tportal.hr.


foto> freepik