Од 4 бебиња само едно оди: „Докторката предложи да го убиеме плодот, не сакав, ги слушав нивните срца„

Foto: Instagram/_marija_g__

Од четирите бебиња кои ги имаат Марија и Ѓорѓе, само едно оди. Иако докторот предложил да абортираат два фетуси, ова семејство не можело да се согласи на тоа.

Пред 16 месеци, на 22 април, Србија ја дочека една од најлошите вести, а можеби и последниве години. Марија (29) и Ѓорѓе (46) Гаќеш од Белград за еден ден станаа родители на четири девојчиња, првата четворка во Србија кои се зачнати по природен пат. Сторијата за нив ја пренесуваме од порталот Телеграф.рс.

Марија ги родила Ирис, Инда, Ирина и Ина во 27-та недела од бременоста. Се родиле три бебиња со тежина од по еден килограм и долги 35 сантиметри, додека Ина била тешка 790 грама и долга 33 сантиметри.

Марија и Ѓорѓе веќе ја имаа ќерката Искра, која сега има четири години.

Градот Белград им доделил месечен додаток за петто дете, па добиваат вкупно 64.000 динари. Но, 64.000 динари (540 евра) не ги решаваат секојдневните проблеми на семејството Гаќеш.

Имено, малата Ирина има трајно оштетување на мозокот. Имала три цисти на мозокот кои ѝ пукнале, а на местата каде што биле цистите останале лузни, а регенерацијата на тие делови од мозокот за жал е невозможна.

- Долго го криевме тоа, бидејќи на Ирина не и треба сожалување, туку љубов како другите деца - ја започнува приказната Марија Гаќеш за Телеграф.

Според неа, состојбата е трајна и на крајот ваквите случаи завршуваат со дијагноза церебрална парализа.

„На почетокот тешко го поднесував сето тоа. Има една болна сцена во која четири си играат во дворот, а Ирина седи во количка. Но, добро, некако се помирив со тоа. Работиме, се бориме и се трудиме да направиме се што е во наша моќ“, нагласува оваа мајка.


Неопходен е физиотерапевт

Со оглед на тоа дека бебињата се родени предвреме, тие заостануваат зад својата генерација, па само едно од четири проодело. Неопходен е физиотерапевт, но државната болница ги вратила по третата посета под изговор дека не можат да организираат четири вежби за четири бебиња.

„Само што ги добиваме 64.000 ги префрламе на сметката на приватниот физиотерапевт кој доаѓа кај нас. Кога ни рекоа дека не можат да организираат четири термини, сфативме дека ни е неостварливо и временски и финансиски да го земаме секој ден особено за вежби кои траат по половина час“, објаснува мајката.

Марија во текот на разговорот неколку пати нагласила дека не им треба милостина, но дека помошта многу би им значела.

„Најмногу ни треба физиотерапевт. Тоа би ни значело многу, а се друго е сосема неважно. Тие се единствените кои ни значат и секако треба да го извлечеме максимумот од Ирина, бидејќи со вежби може многу да се постигне“, истакнува Марија.

Нејзиниот сопруг се враќа на работа во јануари, Марија останува сама

Нивниот ден е како лента за трчање - пресоблекување, пелени, појадок, терапија, ручек, терапија, ужина, прошетка, игра, пелени, валкани саксии, четири боди, пресоблекување, плачење, какање, вечера, бања, пресоблекување, пелени, уште какање, пет приказни и пет бакнежи за добра ноќ.

Марија не може сè сама. Нејзиниот сопруг Ѓорѓе работи од дома, но од 1 јануари се враќа на работа.

„Тој требаше да се врати на работа во август. Потоа ме фати паника, па успеавме да го натераме да остане со нас до 1 јануари. Не можам да постигнам со четири деца, тоа е физички невозможно. Ќе видиме како ќе бидеме“, вели Марија.


„Коментарите повеќе не ме допираат“

И додека некои со ентузијазам и емпатија гледаат на ова семејство и на улица велат „Секоја чест!“, на социјалните мрежи често се оставаат коментари како „Што правиш со децата ако не можеш да ги воспитуваш“. или „Зошто не провери дали ти треба помош?“. Марија порано не остануваше рамнодушна на ваквите коментари, но сега ги игнорира.

„Сакавме едно дете, но добивме три бесплатни изненадувања. Се разбира, не знаевме дека ќе имаме четворкa, особено што тие се зачнати по природен пат. Прво ги прочитав коментарите и знаеја дека ме повредуваат, но сега не ме допираат. Ме научија дека ако не можам да се воздржам, не треба да се одмаздувам, а кога немам ништо убаво да кажам, да молчам. Кога дознавме дека носам четворка, докторот ми предложи намалување, т.е. да убие два фетуси. Не сакав затоа што слушав како чукаат нивните срца. Тие се дар од Бога. И сега кога ќе нè сретнат луѓето имаат убави зборови кои потврдуваат дека сме направиле добро“, низ насмевка вели Марија.

Сопругот на Марија и татко на девојчето, Ѓорѓе Гаќеш, вели дека најмногу го боли тоа што постојано се зборува за бременоста, а кога едно семејство има четири деца, сите молчат.

„Ова се првите четворки кои се зачнати по природен пат и нема никој наоколу. Добивме некаква помош, но децата не живеат ни година, проблемите допрва доаѓаат. Кога имавме само едно дете, тоа финансиски не го чувствувавме, но сега ситуацијата е сосема поинаква и сѐ е скапо“, истакнува Ѓорѓе.

Терапиите изнесуваат повеќе од 213 евра месечно

Сите четири бебиња земаат терапија дневно. Некои лекови се добиваат на рецепт, а за оние кои не можат да ги добијат месечно даваат и повеќе од 213 евра.

„Ирис е многу чувствителна и болна, а повеќето од лековите што ги зема не се препишани. Лекот, кој чини две и пол илјади, трае најмногу седум дена. Ништо не трае вечно, не баравме помош засекогаш, но важно ни е да живееме што е можно понормален живот додека тие се многу чувствителни првите неколку години.

Ирис четири пати била во болница во последните два месеци. Имавме проблеми, не ни дадоа да внесеме количка. Таа и јас делиме болнички кревет. Не може да стане да оди во тоалет бидејќи ќе падне од креветот, па медицинските сестри ѝ предложија да и ги врземе рацете и нозете. Настанува хаос. Не сакам ниту јас ниту детето да останеме трауматизирани. Ја прашав медицинската сестра дали би му го направила тоа на своето дете, па ни дозволија сепак да ја внесеме количката. Кога на крајот се ќе се собере, ние сме среќни со она што го имаме и она што го немаме“, заклучија Марија и Ѓорѓе.