Од коронавирус почина басистот на Рибја чорба: Мислевме дека болеста е шега- напиша неговата ќерка

Гитаристот на рок групата „Рибја чорба“ Миросалав Миша Алексиќ почина на 67-годишна возраст.

Тој се лекуваше од коронавирус во болницата Бежанијска коса, а неговата состојба се влоши и беше префрлен на апарати за дишење.

Неговата ќерка Мина Алексиќ неодамна објави емотивен статус на социјалната мрежа Фејсбук.

- Мојата Миша се разболе од ковид и е на апарати за дишење 3 дена. Секој час е негова борба за живот како и моја и на мама за него. Миша би сакал сите наши драги луѓе да знаат кои се лавот и борецот. Тој би сакал сите луѓе што го сакаат и го почитуваат како мајстор на рок овие денови да бидат со нас и со него и да веруваат дека ќе победиме. Сите мислевме дека е шега и до пред две недели седев со моето семејство на ручек и се смеевме дека не сакаме да носиме маски и разговаравме каде да одиме на забава или ручек. Сега сум оставена со двајцата родители во болницата. Исплашена, да, но и јас храбро верувам во среќа и добра енергија. Јас ве замолувам да ја испратите најсилната енергија во универзумот поради Миша и тој да биде на сцената со гитара што побрзо! “, Напиша Мина Алексиќ покрај заедничката фотографија со нејзиниот татко.

Извор: Ало.рс