Од реално шоу, до Си-ен-ен, па до Шутка: Досие Боки 13

Со лициси на рацете во Шутка. На Бојан Јовановски му е одреден притвор од каде ќе чека вести и ќе биде повикуван да дава исказ во случајот кој вчера го обелодени Јавното обвинителство, а во кој тој се сомничи дека тргувал со влијание и успеал само од едно лице да извлече 1,5 милиони евра. Откако се појави е познат како Боки 13. Беше шоумен, често во јавноста предизвикуваше внимание, а стана познат по тоа што облекуваше женска облека, ама секогаш и скапа и брендирана. А како стаса токму тој да тргува со влијание, токму тој да е толку близок со обвинители, бизнисмени. Како во неговата личност успеа да концентрира моќ, да отвори телевизија, да се зближи со политичари, со бизнис елитата во земјава и како на крај тивко вечерта синоќа замина во Шутка?

Боки 13 е викан 13 затоа што уште кога беше помлад, во средношколските денови впрочем создаде и водеше свое шоу на кое им доделуваше награди на успешни естрадни уметници, наречено „13 за најуспешните“. Подоцна го имаше често на телевизија, како човек кој буди реакции оти имаше свој „стил“. Учествуваше во реални шоуа, во 2010 година во познатато балканско „Големиот брат“. Во тоа време испеа и неколку песни, имитираше српски и македонски пеачи и се појавуваше облечен како жена.

Целото досие го имате на ФАКТОР.МК