Омилената посна салата за празнична трпеза: Секоја домаќинка треба да знае како да ја подготви, а една состојка ја прави неверојатно вкусна (ВИДЕО)

Сезоната на слави е во тек, а искусната домаќинка Јелена Петровиќ открива рецепт за посна салата која можете да ја направите дома.

Ви треба:

3 компири, 1 кромид

2 моркови

4 кисели краставички

1 кисела пиперка

1 конзерва грав

1 конзерва слатка пченка

1/2 сок од лимон

30 ml маслиново масло

сол и бибер

Подготовка:

Сварете компири и моркови. 

Киселите краставици и морковите исечкајте ги на коцки. Исечете го и кромидот.

Потоа додадете ги сите останати состојки во сад, додадете сок од лимон, сол, бибер и малку масло и на крај пирето од компири.

Додадете малку магдонос кој ќе даде неверојатен вкус и измешајте сè.

ВИДЕО:


извор:informer