,

Отстранете ја слузта од белите дробови и секретот од синусите: Со природен лек кој и лекарите го користат во зимските денови

И лекарите го користат во зимски денови: Со овој природен лек се отстрануваат слузта од белите дробови и секретот од синусите

Постојаната кашлица е карактеристичен симптом на бактериски или вирусни инфекции на дишните органи, којa е пак често проследена со густ секрет во грлото, синусите и белите дробови, кој е залепен за ѕидовите на нашите бронхии и многу тешко се исфрла.

Од слузта од белите дробови е многу лесно да се ослободите со природни лекови:

Рецепти за природни лекови:

Ако страдате од слуз во грлото и белите дробови, одлична работа се билните пијалоци кои го поттикнуваат исфрлањето на слузта и ја ублажуваат постојаната кашлица.

За отстранување на густиот и насобран секрет се користат пијалоци на база на корен од бел слез, жалфија, ловор и црна ротквица.

Бел слез за исфрлање слуз (шлајм) кај возрасни:

Една лажица сечкан корен од бел слез прелијте со 2 dl ладна вода и оставете го покриено 6 до 8 часа, па процедете и испијте во мали голтки. Вака приготвен чај пијте за слузта од кашлање, до два пати на ден, без шеќер, а резултатите ќе се воочливи.

Бел слез, лен и жалфија за исфрлање на слуз кај децата:

Белиот слез во чај со ленено семе и жалфија се покажа како исклучително ефикасен природен лек за подобро отстранување на слузта кај децата и возрасните.

Измешајте една лажица корен од бел слез, една лажица ленено семе и една лажица сува жалфија. Во тенџерето прелијте ги со 2,5 децилитри вода, а потоа додадете 100 гр жолт шеќер. Кога шеќерот ќе се раствори, додадете ја смесата од билки и еден лимон, добро измиени и исечкани на кришки. Гответе на умерена температура 15 минути, па тргнете го од оган и процедете. Земете една лажичка сируп 4 пати на ден додека не почувствувате подобрување. Сирупот за искашлување најдобро се чува во фрижидер.

Ротквица и црвен кромид:

Како да се отстрани слузта од белите дробови кај возрасните со помош на црна ротквица и црвен кромид? Истурете во блендер 2,5 децилитри сок од лимон, една полна шолја мед, една средна главица црвен кромид исечен на парчиња, шест чешниња лук и една голема црна ротквица, излупени и исечкани на парчиња.

Мешајте додека не се добие фина хомогена смеса. Потоа се става во стаклена тегла и се чува во фрижидер, па се остава да отстои седум дена. После тоа, земајте го овој сируп за кашлица три пати на ден, по една лажица, 30 минути пред главните дневни оброци.

извор:najzena

Греено вино по специјален рецепт: „Бомба“ за имунитет и регулирање на крвниот притисок