Ова момче отиде на одмор од кој не се врати: Неговата смрт ги смени животите на милиони луѓе - на подобро!

Дури и кога ја доживеаја најстрашната несреќа - да умре нивното дете; родителите донесоа правилна одлука со која се сменија животите на милиони луѓе

29 септември 1994 година е датумот на последниот ден од животот на 7-годишното момче Николас Грин. Но, благодарение на храбрата одлука на неговите родители да даруваат живот, сеќавањата за него сè уште живеат, одлучува Fаіthіt.соm.

Додека биле на одмор во јужна Италија, семејството Грин го пресретнало темно возило во кое имало двајца мажи. Тие го запреле својот автомобил покрај автомобилот на Реџи и Меги Грин, родителите на Николас, кои слушнале силни и лути извици да го запрат нивниот автомобил.

„Посмислив дека ќе бидеме во нивна милост ако го запреме автомобилот“, рече Реџи сеќавајќи се на ноќта кога бил убиен нивниот син. „Наместо тоа, јас забрзав. Тие го направија истото, и двата автомобила се тркаа рамо до рамо во текот на ноќта. Куршумот го скрши задното стакло. Меги се сврте и виде дека и двете деца спијат цврсто".

Иако неговата мала сестра Елеонор навистина спиела, Никола бил застрелан во главата. Неколку секунди подоцна пукнало возачкото стакло, а темниот автомобил заминал далеку.

„Го запрев автомобилот и излегов. Се запали внатрешното светло, но Никола не се помести. Погледнав поблиску и видов дека јазикот му е надвор, а на брадата видов траги од повраќање", рече Реџ. „Прв пат тогаш сфатив дека нешто страшно се случило. Кога го видов така, доживеав шок, тоа беше најтажниот момент што сум го доживеал".

Нивниот одмор наскоро се претворил во кошмар. Николас брзо бил пренесен во болница, каде било откриено дека паднал во кома и наскоро починал.

Семејството Грин дојде во Италија со четири члена, но се вратиле дома 3 члена.

Николас Грин почина како херој - не затоа што почина на 7-годишна возраст, туку за тоа го направија Реџи и Меги Грин пред да умре нивниот син. Тие решија да ги донираат органите на Николас, со што ќе се променат животите на 7 италијански семејства.

„Во тој момент, овие луѓе се само архаична мисла. Вие немате поим какви луѓе се. Тоа е како да давате пари на добротворни организации, но немате поим за тоа кому ќе помогнете“, објасни Реџи. „Четири месеци подоцна, не повикаа да ги запознаеме сите на Сицилија, од каде потекнуваат 4-те приматели на органи“.

Андреа Монгиардо: Срце

Франческо Мондело: Рожница

Тино Мота: Бубрег

Ана Марија Ди Сегли: Бубрег

Марија Пиа Педала: Црн дроб

Доменис Галета: Рожница

Силвија Сиамри: Панкреас

Андреа Монгиардо, која го доби срцето од Николас, почина во 2017 година. Иако нивниот син трагично почина пред 23 години, храбрите родители ѝ овозможија на Андреа да живее 23 години.

Смртта на Никола Грин не беше безначајна за италијанската полиција, што доведе до широка истрага во која службеникот ги уби атентаторите. Истрагата заврши со апсење и осудување на двајца мажи, Франческа Мегијана и Мајкл Шанело. До денес, тој не знае дали овие луѓе биле крадци или изнајмени убијци кои случајно пукале во погрешен автомобил.

Реџ вели дека идејата за невино дете да биде застрелано додека било на одмор во нивната земја ги потресе Италијанците и ги натера да ја прифатат идејата за донирање органи.

Настанот го предизвика l’еffеtо Nikolas – Ефектот на Николас, а одлуката на брачниот другар го смени начинот на кој Италијанците се носеа со смртта.


Во 1993 година, пред да биде убиен Николас, едно лице од 6,2 милиони луѓе донирало органи. До 2006 година, таа бројка достигна 20 милиони.

Пет години по смртта на Николас, Италија ќе се сврти кон системот на донирање во 1999 година. Ова значи дека кога некој ќе умре, тој или таа сакаат да ги донира своите органи, освен ако тој или таа не го наведат спротивното.

„Работата што ја направивме, ги потсетивме, колку добро можат да извлечат од тоа, имаше неверојатен ефект што не можевме да го предвидиме. Донација на органи".

Со неверојатен број донации на органи низ целиот регион, Италија во чест на Николас крсти скоро 120 места по него, вклучувајќи 50 плоштади и улици, 27 паркови и градини, 27 училишта и 16 други споменици, вклучувајќи и лимоново дрво, ност о амфитеатар. Исто така, постојат многу споменици во чест на Николас Грин и во САД.

Реџ вели дека неговиот син бил неверојатно драг, иако имал само 7 години, и другите луѓе биле драги поради него. Тој верува дека Никола, како возрасен, ќе донел иста одлука како што донеле тие на тој кобен ден во 1994 година.

„Ако одлуката е помеѓу, лутење кон луѓето што го сторија тоа и помагање кон некој друг како прв приоритет, тој сигурно би избрал да помогне“

Кога семејството отишло кај оние што ги добиле органите на Николас, Реџи рече дека ништо не можело да ги подготви за тоа. Преку солзи и радости при запознавањето на шесте лица кои добија втора шанса за живот, Реџ сфатил дека донацијата на органи стигнала до примателите.

„Родителите и поширокото семејство би биле уништени. Имате чувство дека е вклучено руно од луѓе кои би биле посиромашни во животот, да не ги спасевме “.

Ниту еден родител не треба да поминува низ тагата за губење на дете

„Постои тага што никогаш порано ја немало. Никогаш не сум целосно среќен сега“, рече Реџ. „Дури и кога сум најсреќен, велам: Зар не би било подобро и Николас да беше тука?“

Семејството знае дека смртта на нивниот син доведе до „ефектот на Николас“, кој им даде живот на милиони други луѓе. Реџи во тоа наоѓа нова надеж. Наоѓа нова надеж и кога ќе прочита нешто некаде за својот син, знаејќи дека некој за прв пат го слуша тој збор. И преку тој збор, некој друг ќе донесе одлука да каже „да“ на донација на органи.


Фото и Видео: Youtube/screenshoot