„Сакавме да избегнеме нашето дете да биде Девица“: Модерните мајки прават деца по хороскоп и го одложуваат породувањето-ова се нивните причини

Во последно време многу мајки планираат бременост за да имаат дете во периодот на одредени хороскопски знаци

Проучувањето на хороскопските знаци не е невообичаено за многу луѓе. Љубопитноста за тоа што носат ѕвездите може да биде возбудлива, но луѓето често не го планираат својот живот според нивниот хороскопски знак како што тоа го прават некои мајки. Некои родители планираат зачнување за да можат да го темпираат раѓањето во вистинско време само за да добијат одреден хороскопски знак.

Планирање

Новиот тренд ги полуди корисниците на Редит- мајките зборуваа за плановите за бременост за да ги задоволат потребите од тоа нивното бебе да се роди во нивниот омилен хороскопски знак. „Дали некој се обидел да го планира раѓањето на своето идно дете врз основа на хороскопскиот знак?“, праша една жена на форумот. Таа потоа додаде: „Верувам во она што требало да биде, но јас сум и прецизен планер“. Партнерот на една жена не бил убеден дека таа планира да го роди своето следно дете врз основа на неговиот хороскопски знак, а жената објаснила: „Мојот сопруг мисли дека сум луда што сакам да го планирам раѓањето на нашето следно дете според неговиот хороскопски знак, но така сите ќе бидеме компатибилни.“ И покрај сомнежите на нејзиниот сопруг во идејата, се чини дека не е сама со ова размислување.

Планирање деца и хороскопски знаци

Многу корисници на Reddit беа инспирирани од идејата, а некои рекоа дека и тие самите го практикувале тоа. Една жена рече: „Многу кул идеја! Размислувам да го направам ова  еден ден“. Друго лице објасни: „Тато е Близнак, мама е Водолија, а јас бев планиран како Близнаци и сум роден како Близнаци. Мислам дека тоа е одлична идеја! Моите родители и јас имавме неверојатна врска“. Трета мајка искрено рече: „Се обидов да го направам тоа кога почнавме да имаме деца. Мојот сопруг е Лав, роден на 12 август, а јас сум Рак, роден на 6 јули. Во првата бременост требаше да добиеме близначиња родени во хороскопскиот знак Шкорпија, но таа бременост заврши со спонтан абортус. Моето сегашно бебе ќе се роди во хороскопскиот знак Бик, а јас навистина сакам бебе родено во хороскопскиот знак Лав“.

Не оди се според планот

Но, планирањето кога ќе се роди вашето дете врз основа на вашиот хороскопски знак не е секогаш толку едноставно. Некои родители во САД се обиделе да ги планираат своите деца според хороскопските знаци, но тие се породиле пред или по датумот на породувањето.

Мекензи Ворен сакала да има ќерка Шкорпија, но на крајот родила Вага благодарение на тоа што ја добила пред време. Иако таа и нејзиниот партнер не успеале во првиот обид, успеале со второто дете бидејќи сакале да избегнат неговиот знак да биде Риби. Дури и го одложиле породувањето. Кимберли Милер сакала да избегне детето да и се роди во знакот Девица, бидејќи личностите родени во овој хороскопски знак биле многу строги. Се обидела да се породи пред 23 август, кога почнува доминацијата на овој знак, но не успеала и родила Девица. Меѓутоа, нејзината сега веќе тинејџера ќерка, родена под хороскопскиот знак Девица, се чини дека е поопуштена и покрај хороскопскиот знак, пишува DailyStar.


Фото: unsplash