Што се случи со Барбара Витез: 8 години никој не знае каде исчезна, а нејзините родители добиваат стравични писма

Пред речиси осум години, на 25-ти ноември 2016-та година, исчезна Барбара Витез, а до денес не е познато каде исчезнала тогашната петнаесетгодишна девојка

Барбара Витез имала само петнаесет години кога исчезнала. Тоа беше на 25.11.2016 година, околу 22 часот, кога се враќала од роденденската забава на својата пријателка. Таа наводно паднала од мост во Тиса кај Сента, но нуркачите никогаш не го пронашле нејзиното тело.

Десет дена по нејзиното исчезнување, родителите на Барбара добиваат анонимно писмо во кое се тврди дека девојчето било киднапирано, силувано и „затруено со дрога истурена во сок“, а потоа удавенои фрлено во Тиса.

Момчињата кои биле со неа таа вечер тврдат дека Барбара паднала од мостот и се удавила. Сите го поминаа полиграфот, освен двајца. Тие двајца беа единствените со Барбара кога последен пат беше видена. Се појавија снимки од безбедносните камери, врз основа на кои може да се заклучи дека таа воопшто не стигнала ни до мостот Тиса.

Потрагата по телото на Барбара беше веднаш започната, но и покрај деталното пребарување на коритото на реката Тиса, бреговите, не беше пронајдено ниту едно парче облека. Обиколија разни информации, дека е видена во Унгарија, Грција, Романија, но од Барбара нема ни трага ни глас речиси 8 години.

Самиот Игор Јуриќ го привлече вниманието на исчезнувањето на Барбара Витез пред неколку години:

„Поминаа 5 години од исчезнувањето на девојчето Барбара Витез од Сента. Семејството е оставено на милост и немилост на најголемиот можен непријател: неизвесноста. Случајот со Барбара Витез е предупредување за сите, исчезнувањата се случуваат и брзо и професионално пребарувањето е клучот за да се најдат децата и да се вратат дома“, напиша тој на својот Твитер профил.

По Барбара е распишана жолта потерница од Интерпол

Интерпол бил информиран за исчезнувањето на Барбара, нејзиното име и презиме со фотографија се наоѓаат на таканаречената жолта потерница од март 2018-та година, односно на листата на исчезнати лица по кои се трага. Дури и тоа, сепак, сè уште не даде резултати.

Во 2019-та година, семејството Витез добива видеа на Инстаграм од група која се занимава со пронаоѓање исчезнати лица, а видеото наводно прикажува девојка која многу личи на Барбара како танцува во ноќен клуб во Унгарија.

„Бевме убедени дека е таа. Имаше лузни на лицето од сипаници од детството, исто како и нашата ќерка. Веднаш ја алармиравме унгарската полиција, но таа девојка повеќе не беше на местото каде што беше снимена", рекла Мелинда, мајката на Барбара..

До денес не е познато каде исчезнала Барбара Витез.Извор: stil.kurir.rs