Со медитеранска диета изгубила повеќе од 47 килограми: Трчање и зумба за неа биле добитна комбинација

Пејџ Валдерас, 26, од Тексас, цел живот се борела против вишокот килограми, нејзината исхрана се засновалана брза храна, а потоа го сменила животот од корен. Почнала да јаде медитеранска храна, да трча и да практикува зумба пришто изгубила 47 килограми.

Како што вели, во петто одделение имала повеќе од 90 килограми. Не можеше да најде соодветна облека и поради тоа морала специјално да ја шие.

- Едвај можев да седнам на седиштето во авионот или на некое во забавниот парк. Имав проблеми со спиењето и менструалниот циклус - вели оваа девојка, на која и бил дијагностициран пред-дијабетес на 13-годишна возраст.

- На секој преглед на лекар ми советуваа да ослабам, но се помирив со фактот дека ќе бидам таква до крајот на животот - вели Пејџ.


- На 22 години имав повеќе од 137 килограми. Тоа беше периодот кога отидов на патување во Калифорнија и се сеќавам дека имав потешкотии да се движам покрај мојот брат, со кого патував. Навистина ми пречеше, постојано бев без здив - продолжува оваа девојка.

Кога се вратила од патувањето, нејзиниот татко бил во болница поради компликации поради дијабетес, а потоа тој и рекол дека не би сакал да заврши како него.

- За жал, го изгубив татко ми во 2020 година. Беше тешко, но тогаш конечно решив да го сменам животот. Друг момент на трезвеност беше кога и понудив бисквит на сестра ми, која во тоа време имаше 5 години, а таа одби и рече дека не сака да биде дебела како мене. Искреноста на децата беше нешто што ми требаше - објаснува Пејџ.

„Отпрвин не знаев што правам“

Како што вели, на почетокот не знаела ништо за слабеењето, но си поставила цел по цел. Покрај тоа, таа создала профил на социјалната мрежа Инстаграм, каде го покажува својот пат до слабеење и каде добила поддршка и знаење.

Научив многу за моето тело, а сега сум на медитеранска диета, иако не сакам да го кажувам тоа, бидејќи ова не е многу ограничувачки начин на исхрана. За мене е совршено избалансиран - вели Пејџ.Што јаде преку ден

Појадок: Протеински шејк со јогурт и бадемово млеко

Ручек: Чинија со супа или некоја друга зготвена храна

Закуски: Протеински чоколади или моркови или јагоди

Вечера: Пилешко, зеленчук и малку житни култури

Признава дека на почетокот не можела да прави вежби, само шетала и движела, потоа започнала да трча и да тренира зумба. Откако изгубила голем број килограми, Пејџ била оперирана за отстранување на вишокот кожа, а по закрепнувањето се посветила на тренинзи за сила.

- Тренирам три пати неделно, одам на бокс четири пати неделно и трчам најмалку двапати неделно - оваа девојка ја објаснува својата моментална рутина.


Трите промени што ја направија најголемата разлика

Како прво, Пејџ издвојува дека научила многу за своето тело и што и одговара. Покрај тоа, таа научила многу за храната и нејзината хранлива вредност.

Она што и помогнало многу е што престанала да се споредува со другите.

- Секоја личност е различна. Фокусирајте се на себе, и последно, но не и најважно, важно е да ги прославите сите победи, без разлика дали се големи или мали - вели Пејџ, пренесува Women`s Health.


Извор: Telegraf.rs

Фото: Инстаграм/официјален профил Пејџ

Диета според крвна група во која „се колне“ Елизабет Харли: Благодарение на оваа исхрана, таа е толку витка (МЕНИ)