Старите добри зебра коцки: Идеален десерт за вашата празничка трпеза (ОРИГИНАЛЕН РЕЦЕПТ)

Идеален рецепт за сите оние кои ги сакаат старите, меки, сочни и едноставни колачи...

Состојки:

400 грама брашно;

1 маргарин или путер;

2 лажици шеќер;

1 децилитар млеко;

1 квасец.

За филување:

150 грама ореви;

мармалад;

малку рум.

Дополнително:

чоколада за глазура.

Во топлото млеко ставете ги квасецот и шеќерот. Оставете го квасецот да нарасне. Додадете го брашното, маргаринот и замесете тесто, кое ќе го поделите на три дела.

Развлечете го првото парче од тестото и наместете го во тепсијата, а потоа премачкајте го со мармалад, наросете го со ореви и капнете малку рум.

Истото повторете го и вториот дел од тестото, а на врвот ставете го третиот дел.

Печете на 180 степени околу 40 минути. Испечениот колач премачкајте го со глазура од чоколада.

фото: Shutterstock

* ПР - објава