Таа имаше 16, а тој дури 42 години: Љубовната приказна на најкритикуваната двојка чија љубов победи сѐ освен смртта

Фото: AKM Images / Backgrid USA / Profimedia

Таа беше најплатената поп ѕвезда во светот, се заљуби во маж 26 години постар од неа и доживеа многу болка, критики и лоши коментари

Познатата поп дива Селин Дион ја доживеа славата за која многумина сонуваат, но и на емотивен план беше исполнета, сакана и лудо сакаше. За љубовта што ја доживеа со Рене Анџели, Селин често велеше дека тоа е доживотна љубов.

Сопругот на Селин Дион, Рене Анџели, почина во 2016-та година, но легендарната пејачка секојдневно ги одржува своите спомени.

- Жив е како порано. Тој не е физички со нас, но јас живеам со него - го гледам секој ден низ очите на моите деца - изјави еднаш Селин Дион.

Селин го запознала Анџели во 1980-та година, кога таа имала 12 години, а тој имал 38. Тогаш бил во брак со канадската поп-ѕвезда Ен Рене, со која ги добил синот Жан-Пјер и ќерката Ана Мари. Освен нив, тој го доби и синот Патрик со првата сопруга Дениз Дукет.

Анџели одлучи да ја води кариерата на Селин Дион откако нејзиниот брат Жак му испрати демо од нејзиниот деби-сингл „Ce n'etait ku'un reve“. Тој ја дал својата куќа под хипотека за да го финансира нејзиниот прв албум, „La Voik du Bon Dieu“, кој ја направи инстант ѕвезда во нејзината родна Канада.


Во нејзините мемоари од 2000-та година, „Мојата приказна, мојот сон“, Дион рече дека нејзината врска со Анџели започнала во 1988-ма година, откако таа победила на Евровизија на 20-годишна возраст.

  - Му се фрлив во прегратка. Подоцна таа ноќ, седев на чело на креветот, со нозете под прекривачот. Бев среќна што останав сама со човекот што го сакав – напиша таа.

За светот, тој беше само нејзин менаџер. Тие ја криеја својата врска од јавноста до ноември 1993-та година. Кога беше откриено дека се заедно, тие беа свршени повеќе од една година. Пејачката подоцна откри дека нејзината мајка Тереза ​​Дион на почетокот не ја одобрувала нејзината романса со Анџели, која бил 26 години постар од неа.

„Тоа ѝ беше многу тешко“, изјави поп иконата за „Access Hollywood“ во 2013-та година.

- Кога ѝ кажав дека имам навистина силни чувства за Рене, таа се обиде со сѐ за да... ме натера да се извлечам од тоа. Отпрвин бев многу фрустрирана и лута, но таа се обиде да ме натера да сфатам дека овој човек веќе двапати се обидел да се ожени, има три деца... Мислеше дека е неодговорен – рече таа, додавајќи:

- Целото мое семејство беше вљубено во него и немаше избор - се присетува Селин.


Селин и Анџели се венчаа во 1994-та година, подоцна го добија синот Рене-Шарлс во 2001-ва година и близнаците Еди и Нелсон во 2010-та година. Анџели продолжи да раководи со кариерата на неговата сопруга до 2014-та година кога се пензионираше откако му беше дијагностициран рак на грлото.

Познатиот менаџер почина на 73-годишна возраст во јануари 2016-та година, два дена пред неговиот роденден.

View this post on Instagram

A post shared by (@celinedion)


– Ќе остане запаметен како нежен човек, дарежлив и љубезен, невиден визионер, модерен пигмалион, ренесансен човек – напиша Селин за својот сопруг во изјавата што потоа ја сподели на социјалните мрежи.

- Сите кои имаа привилегија да го познаваат и тесно да соработуваат со него, било лично или професионално, знаат дека тој бил многу интелигентен и мудар човек.

Извор: glossy.rs