,

Тој ѝ ја посвети песната „Македонка“: Даниела Димитровска искрено за бракот со Огњен Амиџиќ

Поранешната врвна манекенка, со потекло од Македонија и со меѓународна кариера, открива дека со нетрпение очекува што ќе донесе животот, дека денес е помалку штедлива отколку за време на нејзината манекенска кариера и дека доаѓањето на уште едно бебе ќе ја направи среќна.

Поранешниот топ-модел Даниела Димитровска (34) беше муза на многу познати модни креатори на модните писти во текот на нејзината кариера, а денес е горда мајка на нејзиниот седумгодишен син Матија, и е во брак со водителот Огњен Амиџиќ.

Во интервју за Стори.рс, убавата Даниела ги откри своите планови за летото и многу повеќе.

Вели дека не ѝ недостасуваат деновите кога била модел, го надминала тоа затоа што покрај тоа што било убаво, било и тешко.

-  Од оваа перспектива, кога ќе замислам дека треба да одам четири или пет светски модни недели по сезона, не би сакала. Повеќе немам чувство на возбуда кога ќе помислам на тоа. Ми се допаѓа кога ги посетувам модните центри во рамките на мојата агенција, тоа е мојот омилен дел од работата. Манекенството го оставам на помлади од мене.

Таа вели дека и двајцата со сопругот се работохоличари и не им пречи тоа. 

- Ние сакаме да работиме и да бидеме во комуникација со луѓето. Не можам да не правам ништо два дена, после тоа ми е досадно. Работам од мојата 14 година, правам работи во кои уживам.

Кога станува збор за трошење на шопинг вели дека отсекогаш  била рационална.

 

-Кога се занимавав со моделинг, повеќе се грижев за парите. Имаше такви околности, заштедував и се плашев да си купам, да речеме, скапа торба. Околностите се променија, но јас сум и денес рационална, иако трошам пари полесно, а за подобри работи. Со текот на времето, научив дека парите се енергија и дека треба да ги потрошите за да ги добиете назад. Кога обезбедив покрив над главата, инвестирав во бизнисот и купив автомобил, се опуштив. Мојата цел беше да отворам модна агенција. Кога го направив тоа, тогаш почнав да уживам.

Љубовта на Даниела и Огњен трае повеќе од десет години, а круната на оваа љубов е нивниот син Матија. Манекенката истакнува дека двајцата му даваат на синот да изгради сопствен карактер и да ужива во секоја негова емоција.

Нивниот син Матија има седум и пол години и оди во француско училиште. 

-Сега е во фаза на имитирање на пубертетот (смеа), затоа што имитира постари деца. Тој тренира пливање, започна да игра фудбал и сака да игра игри. Тој игра со деца, но сака да биде во комуникација преку Интернет со деца од странство, бидејќи добро зборува француски и англиски јазик. Тој е разноврсен. Францускиот му е прв јазик во училиште и тој го знае совршено. Англиски научи со игри. Јазиците се врата кон светот денес и мило ми е што му одат добро. Тој е шармантен на тато (се смее).

Даниела вели дека живее опуштен живот, не планира никогаш, но ќе биде среќна ако остане бремена со уште едно дете. 

-Со текот на времето, научив дека треба да уживам во она што го имам, да бидам благодарна и да се радувам на она што следува. Ако дојде бебе - ќе бидам среќна.

Инаку водителот и нејзин сопруг, Огњен, кој беше и дел од дуото „Фламингоси“ ѝ ја посвети песната „Македонка“ токму на Даниела, неговата сопруга.

извор:stil.kurir.rs

Ќе ве разнежни: Водителот Амиџиќ искрено за сопругата Даниела од Македонија