Тони Цетински под истрага, вклучен во мрежата на издавање лажни потврди за ковид?

Хрватската поп-ѕвезда Тони Цетински, оперската дива Лана Кос и сопственикот на загрепскиот клуб Урнебес биле фатени во афера со 232 лажни потврди за коронавирус, пишува Јутарњи лист повикувајќи се на неофицијални извори.

Поради сомневањата дека тргувале со потврди за ковид, Ускок отвори истрага против вкупно 243 лица, предводени од Петра Румиха (32), поранешна медицинска сестра во Здравствениот дом Загреб-Запад.

Меѓу осомничените за договарање на сертификатите, како што пренесува Н1 порталот се и пејачот Тони Цетински, познат по своите антиваксерски ставови, познатата хрватска сопранистка Лана Кос, сопственикот на фолк клубот Урнебес Томислав Колариќ и многу други непознати за јавноста.

Имено, полицијата и Ускок осомничеле вкупно 12 лица како организатори на групата што ги договарала потврдите - Петра Румих, која како медицинска сестра имала пристап до CEZIH, ИТ базата на лица вакцинирани против Ковид-19 и 11 посредници кои пронашле заинтересирани лица од кои земале пари и податоци, а Румиха потоа за паричен надоместпишувала во ЧЕЗИХ дека тие лица биле вакцинирани во Здравствениот дом Загреб - Запад, со што ќе им овозможиле да добијат ковид потврда, иако не биле вакцинирани.

Од овие 12 лица полицијата во договор со Ускок уапсила 11, додека Колариќ кој е на службен пат во странство е единствениот кој избегнал апсење. Останатите 231 лице против кои беше отворена истрагата за Ускок се корисници на тие потврди, а Ускок ги обвинува сите за давање мито.

„Немам коментар“, изјави Тони Цетински, чие име, како што објави Јутарњи лист, наводно се наоѓа на списокот на лица на кои поранешна медицинска сестра од Здравствениот дом Загреб-Запад има доделила лажни потврди за ковид.

Според весникот, популарниот пејач не е премногу загрижен бидејќи во медиумите се споменува меѓу двесте луѓе кои преку посредници набавиле лажни потврди за ковид. Музичарот, кој за време на пандемијата беше против вакцинацијата против корона, сега им препорачува на медиумите дека е подобро да се концентрираат повеќе на поважни настани за хрватското општество.

Цетински, се сомневаат истражителите, дошол кај Румиха преку сопственикот на Урнебес, Колариќ и му дал неутврдена сума пари како хонорар за издавање на потврдата, од која Колариќ и препратил 100 евра на Румиха за упис на Цетински во ЧЕЗИХ, пишува новинарот на Јутарњи лист Марин Дешковиќ.