Вака ослабе 30 килограми: Позната актерка ви помага да изгубите тежина без да гладувате

Комплетен план за исхрана ...

Актерката Паулина Манов, која ја воодушеви публиката со улогата во филмот „Тома“, откри дека успеала да ослаби дури 30 килограми по првото породување.

Паулина била на диета откако престанала да ја дои својата ќерка Мина (12). Нејзината исхрана се базирала на варен зеленчук, јадења без сол и масло, овесна каша, овошје, кикирики. Во нејзината исхрана немало млечни производи или месо - барем не во првите три месеци за време на кои изгубила девет килограми.

Подоцна, таа вклучила месо во исхраната, но не и млечни производи. Таа брзо успеала да ја врати линијата пред да остане бремена, и оттогаш тежината не и се врати.


ДЕН 1

Појадок: овесна каша со сок.

Ручек: зеленчук на скара и ориз од карфиол. За подготовка на овој ручек потребно ви е: 100 гр печурки, 100 гр тиквички, 100 гр моркови (2 лажички масло). За ориз од карфиол: 3 чаши цветови од карфиол, 20 гр кромид, лажичка масло.

Начин на подготовка: Испечете го зеленчукот на скара.

Подготовка на ориз од карфиол: измешајте го карфиолот и додадете го во тавата каде што го пржевте кромидот во масло (исто така можете само да го пржете кромидот без масло). Испржете го карфиолот со кромидот заедно уште 3-5 минути.

Вечера: киноа со зеленчук.

Потребни ви се: ½ голема црвена пиперка, 2,5 помали моркови, 25 гр кромид, 20 гр боранија, 50 гр грав, 50 гр печурки, ½ лажица оцет, ½ чаша варена киноа.

Подготовка: Издинстајте го зеленчукот во вода и измешајте со варената киноа. Можете исто така лесно да го пржете зеленчукот во една лажица маслиново масло.

2 ДЕН

Појадок: спанаќ, киви и чиа семе (или овесна каша и сок).

Потребни ви се: чаша бадемово млеко, чаша спанаќ, ¼ замрзната пола банана, ½ киви, ¼ јаболка, сок од половина лимон, ½ лажица чиа семе, 1 мерка протеин во прав.

Подготовка: измешајте, оставете да отстои 20 минути.

Ручек: супа со леќа и сладок компир.

Потребно (рецепт за три порции): 200 гр сладок компир, 1 црвен кромид, 1 целер, 150 гр брокула, 1 чешне лук, 50 гр грав, 1 конзерва леќа, 1 конзерва (400 гр) доматно пире, 4 чаши вода, 1 лажица маслиново масло (може и без масло), 2 лажици сув зачин, бибер.

Подготовка: исечкајте го зеленчукот. Загрејте вода во тавата, додадете го зеленчукот, истурете доматно пире и варете 20 минути.

Вечера: шарена салата.

Потребно: 50 гр мешавина од рукола, спанаќ, зелена салата, 100 гр домат, 100 гр пиперка, 80 гр авокадо, 40 гр маслинки, 1/2 конзерва варен црн грав, сок од лимон.

Подготовка: измешајте ги состојките и прелијте со сок од лимон.

3 ДЕН

Појадок: каша со јаболка и круши.

Потребни ви се: Половина јаболка, ½ чаша бадемово млеко, 1 чаша вода, ¼ чаша сецкани зелени јаболка, ¼ чаша сечкана круша, 1 лажичка цимет, малку морско оревче.

Подготовка: истурете ги состојките во сад и добро измешајте.

Ручек: грчка салата и 20 гр оризови галети

Потребно: 2 чаши сечкана зелена салата, ½ конзерва варен наут, 100 гр пиперки, 100 гр домати, 100 гр краставици, 20 гр маслинки, 30 гр фета сирење, свежо нане-по избор. За дресинг: 15 мл свеж сок од лимон, лук во прав по желба, бибер.

Подготовка: исечете го зеленчукот, измешајте ги состојките и прелијте со дресингот.

Вечера: хамбургери од спанаќ и киноа.

Потребни (за 5-6 парчиња): 1 и ¼ чаша варена киноа, 40 гр овесни снегулки, 2 варени јајца, 100 гр овчо фета сирење (или растително сирење), 50 гр свеж спанаќ, хималајска сол и бибер.

Подготовка: јајцата, сирењето и спанаќот исецкајте ги и измешајте ги со другите состојки и зачинете лесно.

4 ДЕН

Појадок: смуди од јаболка и банана, парче интегрален бисквит.

Потребни се: 1 чаша сок од јаболко, ½ банани, 1 киви, 10 јагоди.

Подготовка: ставете ги сите состојки во блендер.

Ручек: ориз / киноа / брокула.

Ќе ви требаат: 1,5 лажици соја сос, 1 лажица (оризовили друг оцет), ½ лажици густин, пола чешне лук (по избор), ¼ лажички ѓумбир, 2 лажици масло, 2 чаши парчиња брокула, ½ лажичка сусам, 15 гр печени кикирики, половина чаша варен ориз.

Вечера: хумус и црвен пипер.

Потребно: 30 гр протеински плочки, 20 гр хумус, 120 гр црвен пипер, 1/4 црвен кромид.

5 ДЕН

Појадок: Смуди од бадеми и кокос.

Потребни ви се: 1 лажица протеин со вкус на чоколадо, ½ лажици незасладени снегулки од кокос, ½ чаши бадемово млеко, ½ лажици мелени бадеми, ½ чаши вода.

Подготовка: Комбинирајте ги сите состојки во блендер.

Ручек: салата од виножито.

Потребни ви се: 1 морков, 1 краставица, 1 чаша црвена зелка, ½ праз, 1 чаша зелена салата, 10 гр семки од тиква, ½ лажици чили сос, ½ лажици сок од лимон, парче рендан ѓумбир.

Подготовка: исечете го зеленчукот, промешајте во сад и прелијте со сок од лимон и чили сос.

Вечера: солена овесна каша.

Потребно е: 30 гр овесна каша, 150 гр печурки, кромид, лук (по желба), 1,5 лажици масло, 3 лажици пармезан, бибер.

Подготовка: покријте ги снегулките со вода, варете додека водата не испари или додека  снегулките не омекнат. Потоа комбинирајте ги со пржени печурки и кромид.


Фото: Youtube/screenshoot

Познат кардиолог ја откри најздравата диета: Се губат до 10 кг за 2 недели и ги чисти вашите артерии