За брутално добар изглед на 50 години, консумирајте го ова

Во овој период од животот, сè се менува, дури и начинот на исхрана

По 50-годишна возраст, сè се менува, метаболизмот се забавува, телото ги губи мускулите, коскената маса се разредува, а кожата брзо се менува. За да се забават сите овие процеси, потребно е да се смени менито и да се почитуваат здравите навики.

Иако е многу потешко да се одржи тенка линија во 6-та деценија, тоа не е причина за очај. Нутриционистите велат дека ако ја намалите вашата исхрана и ја изберете вистинската храна, можно е да имате идеална тежина.

Кети Фераро, диететичар и асистент на Универзитетот во Калифорнија, вели дека треба да јадеме помалку калории за да изгубиме тежина со возраста. Неопходно е да се јадат 250 калории помалку од вообичаеното и да се ограничи внесувањето на јаглехидрати.

Внесете повеќе зеленчук, овошје и протеини во менито, но исто така и зголемете ја физичката активност.

Од друга страна, има храна што е пожелно да се елиминира од исхраната.

На прво место се сушени месни производи затоа што се солени и се полни со адитиви. Следни на „црната листа“ се грицките. Исто така е пожелно да се ограничи внесувањето на црвено месо.


Фото: Фреепик

Можеби ќе ве интересира:

За 5 дена, 5 килограми помалку: Овој феноменален пијалак се подготвува за 5 минути од само 3 состојки