За детоксикација на организмот: Ѓумбир и лимон за чистење на дебелото црево

Елиминирањето на вишокот килограми вклучува здрава исхрана и редовна физичка активност. Во нашето дневно мени е важно во секое време не само каква храна јадеме, туку и што пиеме. Постојат утрински пијалаци кои можат да ви помогнат да намалите телесна тежина, оваа утро со вас го споделуваме пијалакот од ананас кој го забрзува метаболизмот.

Ѓумбирот е еден од најдобрите зачини за слабеење и подобрување на цревната флора. Ја намалува надуеноста, го забрзува метаболизмот, го зајакнува имунитетот. Затоа е добро, денот да го започнувате со цвежо подготвен чај од ѓумбир.

Начин на подготовка:

Варете мало парче ѓумбир во 600 мл врела вода околу 5 минути, а потоа исклучете го шпоретот и оставете го тенџерето врз ринглата додека не се излади. Чајот ставете го во чаша и додадете свеж сок од лимон. Лимонот ќе ви обезбеди витамин Ц, а чајот ќе помогне во детоксикација на организмот, намалување на апетитот, и во подобрувањето на варењето на храната.


7 начини да го започнете денот во добро расположение