Замина млада, сама и очајна: Една од најубавите жени во 90-тите имаше наизглед совршен живот, но и тајна борба во себе

Познатата манекенка, толку фатална што ја замени Клаудија Шифер во модната куќа Шанел, беше најпознатото лице без насмевка на пистата, но приватно важеше за среќна и мирна жена. Се додека ненадејно не излезе веста дека е пронајдена мртва.

Мистериозната убавица Стела Тенант си даде за право да го прави она што многу манекенки не го можат - да не се насмевнува пред камерите. За разлика од многу нејзини познати колешки, таа немала амбиција да стане легенда, па на врвот на славата решила да се пензионира и да води поопуштено и поедноставно секојдневие со семејството.

Таа се враќа само повремено и беше благодарна за можноста да ужива во животот на село, со четири деца и сопруг, а се чинеше дека води идиличен живот.

До еден ден во 2020 година.

Која беше Стела Тенант?

Родена е во 1970 година, како најмлада од трите деца на Тобијас Тенант, син на баронот Гленконер и лејди Ема Кевендиш, како и внука на Ендрју Кевендиш, 11-ти војвода од Девоншир и Дебора Митфорд, најмладата од познатите сестри Митфорд. 

Од сите страни имала високо аристократско потекло и е поврзана со неколку значајни личности од британската историја, додека нејзина далечна роднина била принцезата Дијана.

Таа пораснала на фарма долга четири милји во Њукасл, Шкотска и учела во училиштето за девојчиња Сент Леонард, а потоа и на колеџот Марлборо во Вилтшир. Таа била особено заинтересирана за уметност и започнала скулпторска кариера во која би можела да биде многу успешна да не беше човекот по име Стивен.

View this post on Instagram

A post shared by  (@massimonicosia)Стела Тенант беше успех преку ноќ

Во 1993 година, Стела ги испратила своите фотографии во моден магазин, а еден пријател ја запознал со Плум Сајкс, позната англиска модна новинарка. Непосредно пред тоа таа си го прободе септумот, што беше многу необично за тоа време, а особено за моделите.

Американскиот моден фотограф Стивен Мајзел, импресиониран од нејзиното строго лице без насмевка, потоа ја покани да позира за насловната страница на италијанското издание на магазинот „Вог“ и тоа беше многу познат почеток на нејзината кариера.

Преку ноќ стана најголемиот хит во светот на манекенството: познатиот креатор Карл Лагерфелд ја покани да биде новото заштитно лице на модната куќа Шанел бидејќи го потсетила на Коко Шанел, а набрзо позирала за најголемите модни фотографи на деведесеттите, вклучувајќи ги Марио Тестино, Дејвид Симс и Марк Бортвик.

Брендовите се тркаа да соработуваат со неа, а таа секогаш беше изненадена. Згора на тоа, таа дојде во Шанел наместо Клаудија Шифер, која беше една од најголемите сензации во тоа време.

- Стела е повеќе во склад со модерните трендови отколку Клаудија - изјави Лагерфелд во едно интервју.

- Кога ќе се појават работните места, сè уште сум... Леле! - Стела Тенант не го криеше своето неверување. - Понекогаш се гледам себеси и немам поим зошто ме вработија.

И покрај тоа што доживеа таков успех, Стела никогаш не дозволи славата да и дојде до главата и секогаш стоеше цврсто на земја. Згора на тоа, животот на супермодел не и бил толку привлечен како што би бил за многумина, па на почетокот на 1998 година објави дека се повлекува од манекенството бидејќи го очекува своето прво дете со фотографот Дејвид Ласнет.

Парот го доби синот Марсел, а потоа се венча на традиционална церемонија во нејзиното родно село Окснам. Таа носеше мини фустан дизајниран од Хелмут Ланг.

По раѓањето на нејзината ќерка Сесилија во 2000 година, таа се врати на модната писта, а потоа во 2003 година ја доби ќерката Јасмин, а модата стана нешто што го прави само ако сака.

- Повремено е, не мора да работам ако не сакам. Имам долги одмори и не е од девет до пет - објаснила манекенката која тогаш во 2004 година ја добила ќерката Ајрис.

View this post on Instagram

A post shared by obsessed w/ fashion (@fashionistafille)Ненадејната смрт на Стела Тенант

Стела Тенант водеше навидум совршен живот, а модната јавност беше шокирана на крајот на декември 2020 година, кога беше објавено дека манекенката починала на 51-годишна возраст. Многу ѕвезди го споделија своето неверување и тага, а нејзините славни колешки беа уништени бидејќи Стела ја немаше, така наеднаш. Само по неколку недели излезе веста и семејната потврда дека си го одзела животот.

По повеќе од две децении љубов со Ласнет, Стела и тој раскинаа четири месеци порано, а манекенката наводно се повлекла во себе и се борела без никому да открие како се чувствува - само пет дена пред самоубиството го прославила својот 50-ти роденден. Иако однадвор нејзиниот живот изгледаше идилично, манекенката имаше проблеми со менталното здравје.

Како што јави Би-Би-Си, Стела Тенант си го одзела животот откако „некое време не се чувствувала добро“ и дека била „во толку длабока тага и очај што не можела да продолжи понатаму“.

Патем, Стела Тенант му помогна на својот сопруг Дејвид да се бори со депресијата години пред тоа.

По нејзината смрт, Дејли Мејл го објави интервјуто на Ласнет во кое тој откри дека разговарале непосредно пред нејзината смрт и дека му се чинело добро, освен дека се плашела дека појавата на коронавирус ќе и ја убие кариерата.

- Таа рече дека додека не можеме повторно да патуваме и да почнат ревиите, таа ќе се смета за премногу стара. Но, тоа беше единственото нешто што ми остави впечаток дека таа не е целосно среќна – истакна тој.ФОТО: Инстаграм