Жените „полудеа“ по англиската диета: Велат можете да изгубите 10 килограми за само три недели, а ова се правилата

Велат дека оваа диета е доста ефикасна, а е многу популарна со оглед на тоа што резултатите може да ги забележите многу брзо

Англиската диета моментално е омилена кај жените кај нас, бидејќи за 21 ден може да биде спас во последен момент. Високо-протеинската храна го сочинува најголемиот дел од диетата, па затоа може да се класифицира како диета со малку јаглени хидрати.

Повеќето калории треба да се консумираат навечер, а појадокот треба да биде што е можно полесен и не премногу калоричен. Диетата, како што кажува самото име, трае 21 ден и за тоа време е можно да изгубите дури 10 килограми, доколку строго ги почитувате правилата. Не се препорачува да се следи диетата повеќе од еднаш годишно - привремено ограничување од количеството сол во исхраната може да биде корисно, додека долгорочно може да му наштети на организмот.

Важно е да се придржувате до следниве правила:

-Пржената и мрсната храна треба целосно да се исклучи;

- Можете да печете или динстате храна

- Пијте најмалку 2 литри обична вода во текот на денот

Оваа диета има три менија, односно се дели на млечни (првите два дена), месо (следните три дена), а потоа пет дена консумирате овошје и зеленчук, со што завршуваат првите 10 дена. После тоа има четири дена диета со месо, шест дена овошје и зеленчук, а диетата ја завршувате со млечен ден.

Млечни денови:

08:00 - чаша млеко и парче леб;

13:00 часот - чаша млеко;

16:00 часот - чаша млеко и парче леб;

19:00 часот - чаша млеко;

пред спиење - чаша сок од домати.

Денови на месо:

8:00 часот - кафе со млеко без шеќер, тост, 10 грама путер и 15 грама мед (половина лажица);

13:00 часот - чинија супа од месо или риба, 150-200 грама варено месо или риба, 2 лажици зелен грашок, парче леб;

16:00 часот - чаша млеко или чај, 15 грама мед;

19:00 часот - 2 јајца или 50 грама сирење (месо, риба, шунка со малку маснотии) или чаша кефир; тост.

Денови на овошје и зеленчук:

8:00 часот - 2 портокали или 2 јаболка;

13:00 часот - чинија супа од зеленчук без компири со 1 лажица растително масло, тост;

16:00 часот - секое овошје, освен банани;

19:00 - салата од зеленчук, лажица мед, шолја чај.

*Пред да почнете со оваа диета, консултирајте се со вашиот доктор или нутриционист.


Фото:фреепик