Зошто Меган Маркл сѐ уште нема британско државјанство?

Веста дека Меган Маркл, војвотката од Сасекс и сопруга на принцот Хари, се уште нема британско државјанство изненади многу луѓе. Најмногу поради тоа што никој не размислувал за тоа, бидејќи делува логично дека со влегувањето во британското кралско семејство, веднаш добила и државјанство, но изгледа дека работите не се такви.

Деталите на Хаштаг.мк