3 грешки во стилот кои ве прават повозрасни

Ако не сакате да изгледате постари, не правете ги овие грешки

Секоја жена сака да изгледа помладо. Но, многумина не се свесни дека прават одредени модни грешки што всушност ги прават да изгледаат постари.

Стајлингот има многу влијание врз тоа како изгледаме. Поточно, некои работи - за кои не сметаме дека всушност имаат контра-ефект.


Чорапи во бојата на кожата

Ако ги слушате советите на баба ти да облечете чорапи во боја на кожата со фустан, подобро да се откажете.

Поточно, чорапите во боја на кожа ретко се вклопуваат во тонот на кожата и воопшто не се невидливи како што мислите. Затоа, подобро треба да носите црни чорапи, чорапи во боја на исончана кожа или едноставно да не ги носите.


Монистри

Без разлика дали се на уво или околу вратот, монистрата изгледаат често конзервативни, што ве тера да изгледате постари одошто сте.

Ако не сакате да се откажете од нив, подобро е да ги комбинирате со кожна јакна и фармерки, отколку со фустан.


Погрешен избор на боја

Боите исто така значително влијаат на нашиот изглед. Затоа, ако избереме бои кои не одговараат на нашиот тен или боја на коса, ќе изгледаме бледо и ќе изгледате повозрасни.

За да не направите ваква грешка, треба да знаете дека на русокосите одлично им стоисината боја  и розевата, додека бринетите ќе бидат убави во светло розева боја или црвена боја.

Интересно е што, и русокосите и дамите со потемна коса можат подеднакво добро да носат жолта и бела боја.