Актерката ја силувале на 12 години, ја сликале гола, а потоа била во врска со 14 години постар маж: Тагата ја лечела со дрога

Од срам не смеела никому да каже дека била силувана на дванаесет години

Манекенката и актерка Мена Сувари, ѕвездата на филмовите „Американска пита“, во својата книга „Големиот мир“ раскажа сè за траумите што ги доживеала. Била загрижена како нејзината книга ќе помине, но доби многу позитивни коментари. Сепак, она што не го очекуваше е дека други жени ќе ѝ испраќаат пораки и ќе споделат некои од нивните најинтимни тајни, за силувањето. Нејзиното детство било среќно, но нестабилно поради односот меѓу нејзините родители.

Силување

Таа се вселила кај мајка си и еден од нејзините браќа, а по преселбата, еден од пријателите на нејзиниот брат почнал да ѝ посветува посебно внимание. Неколку пати ја силувал во нејзината куќа, а потоа на другите им рекол дека е „курва“. Таа била толку засрамена што не можела да признае што се случило.

Кога била лекувана од инфекција на мочниот меур како последица на силувањето, лекарот ѝ препишал апчиња за контрацепција наместо да ја праша што се случува. Што мислеле возрасните околу неа - нејзините родители, докторот? Тогаш имала 13 години и ја третирале како возрасна. Ова е прашање што ја мачело долго време.


Злоупотреба на снимање

Таа откри дека манекенството и глумата ѝ покажале начин да ги искаже чувствата, но и ја научиле дека единственото нешто што е важно е како изгледа и дека е уште подобро ако изгледа „секси“. За нејзиното прво снимање за модели, таа вели:

- Сите беа воодушевени од тоа како изгледав на 18 години. Но, имав 12 години. Ми велеа дека сум возрасна, затоа можам да се однесувам како возрасна.

Имала привлечност кон постарите мажи што, од нејзина перспектива денес, прави да се чувствува искористена: кога имала 15 години била фотографирана гола во својот дом. Имала врска со маж 14 години постар од неа кога имала само 16 години.

- Немав кој да ми каже дека не е во ред - објасни таа.

Набрзо таа стапила во врска со друг маж, кој ја понижил. Земала дрога, очајна за неговата љубов. Таа во книгата ја објаснува мачната сексуална злоупотреба и како морала да се лекува поради одредени сексуални играчки. Поради објаснувањето за сексуалната злоупотреба, некои мислеа дека таа ги осудува сексуалните игри, а критиките беа насочени кон играчките кои доброволно се користат во интимната врска.

  - Никогаш не сакав да зборувам негативно за работи кои можат да бидат многу здрави за другите луѓе. Не ми беше даден избор или дозвола да го сторам тоа, и тоа беше она што беше толку деструктивно за мене. Многу е збунувачка работа кога доживувате сексуална злоупотреба, бидејќи тоа е дел од тоа. Што ќе речете ако сте „се забавувале во текот на целото средно училиште, а потоа сте решиле по своја волја да ја изгубите невиноста со дечкото“. Тоа ми звучи толку убаво. Сето тоа ми беше изгубено – заврши таа, а пишува „Гардијан“.

Извор: www.republika.rs