Бабини совети кои ги применуваме, а се штетни: Поука за младите мајки

Понекогаш советот од нашите баби е совет на место, но понекогаш нивните совети се прилично чудни и подобро е да ги игнорираме, верувајќи во здравиот разум и современите експерти.

На секоја млада мајка и е потребна помош во одгледување на своето дете. Особено, ако е нејзино првородено. Личноста на која секогаш можеме да сметаме на помош е нашата мајка.

Бабите се вистински магацин со корисни информации. Тие секогаш се подготвени да ни помогнат, и да нè советуваат за кој било проблем.

Во многу случаи, искуството што го стекнале ни помага да избегнеме фатални грешки. Сепак, понекогаш нивниот совет е прилично чуден, и подобро е да ги игнорирате, верувајќи во здравиот разум и современите експерти.

Еве неколку од најчудните совети кои,може да бидат со фатални последици,но за жал има луше коишто сеуште веруваат во нив:


Не треба да го бакнувате бебето затоа што има многу микроби во устата

Лекарите и психолозите постојано расправаат на оваа тема. Некои велат дека бакнувањето може да биде поврзано со вирусни заболувања, други веруваат дека бакнувањето е од суштинско значење за развојот на детето ...

Многу мајки се свесни дека по нивното раѓање им е потребна љубов, а бакнежите и прегратките се еден од најдобрите начини да го изразат тоа.


Не треба да купувате играчки сè додека детето само не ги сака

На вашето бебе му требаат играчки долго пред да започне да зборува. Со нивна помош, тој започнува да учи за околината што го опкружува.

3-месечното бебе ќе биде заинтересирано за музичката играчка која се вртеше над неговиот кревет, а работата на мајката е да го зголеми неговиот интерес и да му понуди нова забава соодветна на неговата возраст.


Ако јадете сладолед додека сте бремени, вашето бебе може да настине

Сладоледот што го консумирате, воопшто не го достигнува бебето. Преку папочната врвца, само најкорисните материи од ова слатко искушение, имено протеините, мастите и јаглехидратите, стигнуваат до фетусот.

Запомнете добро: Нема посебни диети за бремени жени се додека вашата бременост е нормална!


Не треба да го земате вашето бебе во рацете, секогаш кога плаче, тоа ќе се навикне на тоа

Важно е да запомните дека бебињата обично не плачат без причина.

Сè додека не научат да зборуваат, да комуницираат со надворешниот свет преку извици и плачење,  на рацете на мама се чувствуваат најмногу заштитени и сакани.


Ако го масирате, можете да му наштетите на црниот дроб

Педијатритеим советуваат на родителите да започнат лесна масажа само неколку дена по раѓањето на бебето. Така се опуштаат премногу мускули и е убаво за бебето.


Ако вашето дете има сипаница, треба да ја свртите облеката наопаку за да избегнете гребење

Ако има сипаница, вашето бебе сигурно ќе сака да ги проучи неговите бубулици, без оглед дали облеката му е свртена наопаку.

За олеснување на чешањето, препорачливо е да користите испробани и тестирани методи: почесто нанесувајте или  масирајте го со лекови пропишани од вашиот лекар.


Можете да ги истриете непцата со лук за да го олеснат никнувањето на забите

Стомакот на вашето бебе е многу чувствителен, не е препорачливо вашето дете да консумира чист  лук.

И за да ја олесните болката, подобро е да користите специјални гумени играчки кои се безбедни и нема да му наштетат на непцата на вашето бебе.


Треба да ги миете градите добро пред доењето, затоа што на нив секогаш има многу прашина

Честото миење на дојка и третманот со антисептички лекови може да бидат штетни и за мајката и за нејзиното бебе.

Заштитниот слој на корисни бактерии повторно ќе се измие од кожата, бебето нема да може да ги апсорбира со млеко, а мајката ризикува да добие пукнатина во градите.


Завиткајте го бебето многу цврсто за да ги задржи нозете исправени

Специјалистите тврдат дека цврстото повивање нема никаков ефект врз нозете, но тоа предизвикува огромна непријатност за бебето. Педијатрите препорачуваат да го занишате вашето бебе послободно.


Ако бебето спие со отворена уста, треба да ја врзете долната вилица со крпа

Спиењето со отворена уста најчесто се должи на фактот дека бебето не може да дише слободно преку носот. Затоа, наместо да го врзувате, добра е идејата да го исчистите носот и да бидете сигурни дека воздухот во просторијата е секогаш добро навлажнет.


Носете капа за бебиња, за да не му се испакнуваат ушите кога ќе порасне

Обликот на увото е генетски одреден. Не постои начин да го заштитите вашето дете од испакнати уши ако постојано го облекувате и стегате на главчето со траки или со капа.