Бебето „пеперутка“ од Чачак кое по раѓањето беше оставено од родителите, и посвоено веднаш од хуманата Тања, доби нова надеж за болеста: Одобрен лекот на државна сметка

Кога не може да голтне, тогаш ја храниме со шприц, вели племенитата Чачанка.

Хуманата Татјана Обрадовиќ од Чачак, која ја прими малата Надја (4), која родителите ја напуштија поради нејзината страшна дијагноза, вели дека е пресреќна што терапијата е одобрена на сметка на државата и дека со нетрпение очекува крај на маките на Надја, бидејќи во последно време е во лоша здравствена состојба.

Цела Србија плачеше по тажната приказна на Чачанката Татјана, која раскажа зошто решила да ја посвои малата Надја, дете-пеперутка, чија здравствена состојба е многу лоша.

Таа тогаш истакна дека е многу чувствителна на децата, а кога на социјалните мрежи прочитала дека детето пеперутка се уште е во болницата во Чачак бидејќи родителите ја оставиле, решила да ја однесе во својот дом.

31.831,79.965 532.853,80.001 541,80.001 C549.148,80.001 550.169,79.965 553.369,79.82 C556.562,79.673 558.743,79.167 560.652,78.425 C562.623,77.658 564.297,76.634 565.965,74.965 C567.633,73.296 568.659,71.625 569.425,69.651 C570.167,67.743 570.674,65.562 570.82,62.369 C570.966,59.17 571,58.147 571,50 C571,41.851 570.966,40.831 570.82,37.631">
View this post on Instagram

A post shared by Kurir.rs (@kurir.rs)

Покрај оваа прекрасна жена, Надја сега ќе го добие и она што најмногу и треба - американскиот гел за гени, а Татјана вели дека сепак е импресионирана што Надја е едно од двете деца на кои им е одобрена терапија.

„Фала му на Бога, благодарам на сите што ја поддржаа нашата Надја. На почетокот на декември реков дека нејзиното здравје се влошува и се влошува бидејќи прстите на нозете и се споени, додека прстите на рацете почнаа да и се виткаат. Поради деформитетот на левото стапало и неможноста самостојно да оди, лекарите рекоа дека треба да носи ортопедски помагала, но тоа не било можно поради оштетување на кожата. Како што оштетувањето на кожата се шири низ телото, тоа се влошува. Кога не може да голтне, ја храниме со шприц“, вели Татјана.

Таа признава дека длабоко во себе имала надеж дека Надја ќе може да прима скапа терапија на државна сметка.

„Денес е најсреќниот ден во нашите животи. Што да ви кажам...“

„Денес е најсреќниот ден во нашите животи. Што да ви кажам... Едвај чекам да почне со терапии, за што побрзо да се прекине болеста, а да се санираат оштетувањата на истата. Таа работеше напорно. Најважна е хигиената и повторно, многу е тешко кога треба да внимавате на секое ваше движење. Нон стоп ја преврзуваме, завоите ги менувавме. Им благодариме на сите хумани луѓе кои се јавија и понудија помош во вид на завои, затоа што повеќето ги троши, а само неколку се достапни на рецепт. Ви благодариме, следниот пат ќе ве контактираме со уште подобри вести“, рече таа.

Терапијата чини 630.000 по пациент годишно

Директорката на Републичкиот фонд за здравствено осигурување, Сања Радојевиќ Шкодриќ, денеска изјави дека не треба да се собираат пари за лекови за малата Надја, бидејќи на трошок на државата е одобрена терапијата за двете деца пеперутки, која чини околу 630.000 долари по пациент годишно.

„Го цениме секој хуман гест и намера, но сме во контакт со производителот и работиме на тоа кремот, кој се уште не е регистриран во Европа, што поскоро да пристигне во Србија“, изјави Радојевиќ Шкодриќ.


Извор: kurir.rs

ФОТО: Инстаграм

Бебето „пеперутка“ од Чачак по раѓањето оставено од родителите: Никој не ја сакаше, а потоа ѝ се насмевна среќата - се појави Татјана