Цел свет ви е виновен наутро? Правете ги овие 4 нешта и ќе станете „morning person“

Тешко ви е да станете рано, во зима е болно и скоро невозможно. Нема сила што ќе ве натера да излезете од топлото ќебе додека надвор е сè уште толку темно и студено. И кога ќе размислите за тоа, сезоната не е важна. Факт е дека можете да останете будни до доцна во ноќта, да се дружите, да работите, да напрвите сè, додека утрата традиционално се вашето тивко, несоодветно и тешко време.

1. Создадете вечерна рутина

Ова не мора да вклучува рано легнување. Не, затоа што не е секогаш можно. И колку е подолг денот, толку повеќе сакаме да бидеме надвор до доцна.

Оваа рутина се изразува во постапки што се повторуваат секоја вечер. На пример, можете да си помогнете со облеката што ќе ја носите следното утро - испеглајте ги и подгответе ги од претходната вечер. Можете исто така да си помогнете за појадок. Ако јадете овесна каша за појадок, натопете ја навечер. Ако сакате похранлив појадок, можете да ги исечете производите за да не морате да се справувате со тоа во раните часови.

Другото нешто што може да ви биде корисно е краток список на цели и задачи за следниот ден (денови). Не деловно, туку лично - поврзано со домашните задачи и вашите хобија. На овој начин ќе постигнете дисциплина и ред, што ќе ви донесе мир.

2. Станувајте рано, но без да се исмевате себе 

Не поставувајте аларм два часа пред времето што треба да излезете. Да, знам, утрински туш, коса, шминка, итн. потребно е време, но исто така знам дека кога некое лице има толку многу време, тој никогаш не станува на првиот аларм. Одложува неколку пати, што, некаде прочитав, влијае на нашата психа. Нешто како мала агонија во која самите се ангажираме.

Затоа, разгледајте точно колку рано да го поставите вашиот аларм. На пример, започнете со 40 минути, поставувајќи го 5 минути или дури 1 минута порано за секое следно утро. Нема да го почувствувате тоа во пракса, но постепено и без непотребен стрес ќе ја постигнете целта.

3. Не посегнувајте по телефонот и социјалните мрежи додека сте уште во кревет

Со волја или без неа, откако ќе го одложиме или исклучиме алармот, отвораме социјални мрежи и започнуваме да скроламе со полуотворени очи. Не знам што мислиме дека се случило таа вечер, но сигурна сум дека скоро сите знаат. Обидете се да се воздржите, бидејќи бесцелно прелистување на Фејсбук и Инстаграм додека сте во кревет може да изеде значителен дел од утрото. Тогаш немате време за важните работи и се напнувате и стресирате непотребно. Не е многу добар почеток на денот, нели?

4. Мал спорт прави чуда

Сега, знам дека не сите сме подготвени да излеземе во 6 часот за џогирање во паркот или за неколку серии во теретана. Така, можете да се движите дома правејќи го она што го сакате. Неколку едноставни вежби или малку јога ќе ви дадат пријатно чувство дека сте направиле нешто корисно за себе. Покрај тоа, тие ќе ве енергизираат / релаксираат, ќе бидете подготвени да скокате во денот позитивно наполнет.

До овој момент вклучуваме секс. За многумина утринскиот секс е поомилен од кој било друг спорт. Постојат многу истражувања за придобивките од тоа, но дури и да не постоеја, сите ќе се согласиме дека тоа е исто така многу заживувачки почеток на денот.

Извор: елле.бг

Фото: freepik.com

Може да ве интересира:

Осум работи што среќните луѓе ги прават секое утро

Пробајте: Веднаш по будењето направете нешто од овие работи и деновите ќе добијат поинаква смисла