Цела Југославија ја обожувала: Имаше бурен љубовен живот, поради насилниот сопруг избега во Канада, а и денес е забранета во Хрватска

Хрватската пејачка и водителка, иако имаше голем потенцијал да се реализира на двете полиња, и нејзиниот љубовен живот беше разнишан.

Влатка Покос во 1980-тите и 1990-тите беше една од најпознатите хрватски пејачки која ја сакаше цела Југославија, а подоцна ја снајде тажна судбина и ја принуди да замине во далечната Канада.

Имено, како водителка, еден од нејзините ангажмани беше да го води изборот на Мис 2000 во Хрватска во деколтиран црн фустан, што подоцна беше предмет на шпекулации дека поради тоа била отпуштена од ХРТ. 

Но, поимпресивно е што Влатка беше дел од групата Сребрени крила, а потоа продолжи соло каде имаше два големи хита „Куршум“ и „Не барам ништо“, но набрзо нејзината блескава кариера падна на втор план кога медиумите се повеќе се интересираа за нејзиниот приватен живот.

Влатка ја напишала автобиографската книга „Живот во рајот“ каде што опишала како од жена која го добивала целото можно внимание и била третирана како принцеза, дошло до тоа нејзиниот тогашен партнер Јосип Радељак Дикан да се однесува со неа како кон слугинка.Двојката се венчала во 2016 година, кога таа имала 31 година, а хрватскиот бизнисмен имал 58 години, а ја добиле и ќерката Лана, но веќе по една година врска од бајките започнале расправии.

Во споменатата книга Влатка опишала ситуација која се случила со пејачот Петар Грашо на вечера, на која присуствувала и Ивана Банфиќ, хрватска пејачка и танчерка.

Според зборовите на Влатка, Ивана цело време флертувала со нејзиниот сопруг, го гледала, дури и му шепнала нешто, што на пејачката воопшто не и се допаднало, па следниот ден му го кажала тоа на Јосиф, кој реагирал бурно, а како што таа наведува во книгата, физички се пресметал со неа.


Јосип и Влатка се разведоа во 2007 година, што ја принуди пејачката и водителката да ги спакува куферите и да замине во Канада, но тоа не ја спречи повторно да се заљуби, па започна врска со манекенот Ивица Билјан.

Но, и таа врска не траела долго бидејќи се забавувале на далечина, а според манекенката, Влатка била прилично љубоморна, што влијаело на нивната врска.

View this post on Instagram

A post shared by Vlatka Pokos (@vlatkapokos)Влатка денеска повторно е во Хрватска, често е активна на социјалните мрежи каде што пишува и споделува автентични работи, но како што стојат работите засега нема да ја видиме во улогите на кои сме навикнати бидејќи смета дека поради „ аферата со деколте“ од 2000 година сè уште не е пожелна на малите екрани.


foto: Youtube/printscreen/Vlatka Pokos