Да, Неда Украден денес е голема ѕвезда, но... Вистината за нејзиниот живот не е ѕвездена

Веќе неколку децении е омилена пејачка на многумина од поранешните ЈУ простори, во текот на нејзината 50 годишна кариера снимила повеќе од 400 песни и продала повеќе од 5 милиони плочи. Неда Украден е голема ѕвезда и нејзините песни ги слушаат лица од сите генерации, а оваа е вистината за нејзиниот живот.

Родителите на Неда Украден, Душан и Анѓелија се по потекло од Црна Гора. Бидејќи татко ѝ бил службеник на СУП, Неда често го менувала местото на живеење. До втората година живеела во Имотски кај баба ѝ и дедо ѝ, по што со родителите заминала во Вишеград. Таму запознала сосед кој ја научил да пее севдалинки.

Потоа се преселиле во Горажде, каде Неда почнала да пее на училишните претстави во основното училиште „Максим Горки“, кое го посетувала пет години.


Следна дестинација се преселиле во Брчко, каде што останале две години. Таму се заљубила за прв пат, но не го дознала името на нејзиниот симпатија. Таа била член на училишниот хор предводен од професорот Мирко Шрајер, тој влијаел на Неда да почне да се занимава со музика. Во 1962 година со хорот на фестивалот Млад градител извела дел од песната „Rjabinuška“, а следната година победила пеејќи ја песната „Naš tabor putuje na jug“ од пејачката Радмила Караклајиќ.

Потоа се преселиле во Сараево, каде Неда се запишала во основното училиште „Слободан Вуковиќ“ и станала солист во хорот. Учела во гимназијата „Браќата Рибар“ и по убедување на пријатели настапила на фестивалот „Mladi pjevaju proljeću“. Таа ја избрала песната „Kap veselja“ од Лола Новаковиќ, но поради огромната трема наместо аплауз добила свирежи. Неда мислела дека нејзината музичка кариера е завршена уште пред да започне, но во 1966 година, нејзините пријатели ја пријавиле на аудиција за Радио Сараево како вокален солист во поп музиката. Таа била примена на аудицијата, а повторно ја изведе песната „Kap veselja“.


Од тој момент до деведесеттите, Неда настапувала на сите престижни фестивали во Југославија и продолжила да нижи хитови.

Во 1990 година, сараевскиот албум „Послије нас“ го издаде сараевскиот Дискотон. Еден од соработниците и беше Хари Варешановиќ, попознат како Хари Мата Хари. Таа сними неколку телевизиски емисии, од кои едната беше на Сејшелите. Имаше турнеи низ САД, Австралија, Западна Европа итн. Бидејќи некои изјави на Неда беа погрешно протолкувани, таа се најде на црната листа на ТВСА.


Во 1992 година замина на турнеја во Швајцарија, но по тоа што се случи, таа повеќе не се врати во Сараево. Родната куќа на Неда била урната, а станот ѝ бил ограбен. Нејзините родители ја донеле нејзината ќерка Јелена во Белград, каде што и двајцата се преселиле.

Неда ја продолжила кариерата во Србија, не се откажала, продолжила да соработува со локални текстописци и музичари, нанижувајќи хитови.


Што се однесува до приватниот живот на Неда, таа беше во врска со Милан Билбиј 10 години, а во брак три години по што се разведоа. Тие останаа во добри односи поради нивната ќерка Јелена. Милан почина во 2013 година, а Неда не можеше да оди на погреб бидејќи со зетот Пеќ се грижеше за нејзините внуки близначките Неда и Александра. Подоцна доби и внук, Душан.

Неда не се омажила повторно бидејќи, како што изјавила и таа самата во неколку наврати, не нашла личност која би можела да го следи нејзиното темпо на живот. Наместо тоа, таа се посвети на кариерата и семејството. Добила покани за влез во „Фарма“, но поради деловни обврски не можела да си го дозволи тоа.


Во медиумите се шпекулираше дека Неда е во врска со 40 години помлад маж, но таа демантираше. Ја поврзаа со Саша Поповиќ и сопругот на Драгана Мирковиќ, Тони, но пејачката тврди дека е во пријателски односи со нив. Таа вели дека мажот на нејзиниот живот е нејзиниот внук кој го обожава.

Иако многумина коментираат дека Неда пречесто посетува пластичен хирург, таа тврди дека двапати годишно оди по радио бранови кои и го подмладуваат лицето. Во козметичките салони прави антицелулитни програми и кавитација. Пие многу течности, се храни здраво, тренира тенис, плива, редовно оди во теретана и со гордост во седмата деценија од животот може да фотографира во костим за капење


Фото: Фејсбук - Неда Украден

Фото насловна: Youtube - screenhoot - Hrvatska radiotelevizija

Видео: Youtube

Андреа го истетовирала името на Неда Украден: Сега, пејачката поминала 1.000 километри за да се појави на нејзината свадба