Една од најголемите модни икони ги открива тајните на безвременскиот стил (ФОТО)

Во 90-тите години таа беше на врвот на својата слава, а нејзиниот стил беше и останува вечна модна инспирација. Кејт Мос беше меѓу првите кои популаризираа тесни фармерки, моторџиски јакни, бохо и лизгави фустани. Тајната на нејзиниот стил е всушност многу едноставна: таа избира облека што никогаш нема да излезе од мода, а нејзината модна слабост се vintage парчиња.

„Секогаш и насекаде купувам vintage облека. Очите ги држам отворени кога патувам“, вели Кејт Мос, која ги откри своите трикови за купување и модни совети за „ Харперс Базар“. 

Во постојана потрага по vintage парчиња

Фото: инстаграм

„Убаво е да се знае дека имам музејско парче во фустан од „Thee Porter“ и обожавам да го носам. Многу се возбудувам кога ќе најдам облека од британски дизајнери од 60-тите и 70-тите години на минатиот век и обично ги купувам веднаш. Мојата ќерка Лила еднаш носеше фустан од Оси Кларк што го купив на аукција кога имаше само 10 години и го чував само за неа. Тој фустан порано му припаѓаше на Twiggy“.

Едноставен гламур

„Го сакам Боб Мајки и мислам дека тој направи чудо додека работеше со Шер. Отсекогаш сум сакала фустани со шлицеви, бидејќи тие се едноставни и удобни, а истовремено ласкаат по фигурата и изгледаат гламурозно. Носев свилен фустан од 1930-тите на венчавката на принцезата Ежени. Кога бев тинејџер, носев такви фустани со патики, но денес ги носам само со високи потпетици“, вели Кејт.

 Mega Agency/Profimedia / Autor: W8Media / MEGA


Трикот е во наборите


„Деталите за начинот на кој фустаните се дизајнирани како музејска копија од фустанот на Џин Десес се неверојатни. Лесни се за носење затоа што наборите ја ласкаат фигурата. Комбинезонот во боја на шампањ што го носев на 150-годишнината на Moët & Chandon беше совршен за таа пригода. Јас ги сведов на минимум модните додатоци бидејќи овој вид комбинезони не трпат од премногу стајлинг“, објаснува убавата Англичанка.

Фустани за забави во градината

На едно од нејзините многу патувања, во Јужна Америка, 45-годишната манекенка ја пронајде својата сродна душа во Хорхе Јарур Башкујан, директор на Музејот на модата во Сантијаго, Чиле.

Во музејот има многу фустани за чајанки од 1930-тите, а Хорхе ми подари една од неговата богата колекција. Тие се многу женствени што ги прави совршени за забави во градината. Обично ги носам со сандали, мала чанта и нежен накит, можеби само со висечки обетки. Го сакам мечтаењето на ваквите фустани, таа деликатна лелеава ткаенина“, вели една од најпознатите модели на сите времиња.


Rock vibe

‘Неверојатно е кога можете да допрете парчиња кои се Џон Ленон и Џими Хендрикс, а двајцата се мои идоли. Кожна мото јакна со заковки како мојата јакна Рончели од 70-тите години е парче што сакам да го носам на фестивали или за секој ден за да постигнам рокерски изглед ’.

Бохо шик е секогаш ИН

Дизајнот на Ив Сен Лоран од 60-тите години е олицетворение на боемски шик и посакувам да живеев во таа ера. Кога купувам бохо фустани, навистина не гледам чиј потпис носат, обично ме привлекуваат боите и сакам да ги носам со чизми на потпетица.Извор/Фото: tportal.hr /Инстаграм