Ги сакаме: 10 топ фустани кои ќе бидат во фокусот оваа пролет/лето 2021

Со надеж дека ова лето ќе носиме фустани како никогаш досега, ви пренесуваме топ 10 трендови.

Модните дизајнери (оптимистички) подготвија нови модели кои го одземаат здивот. Пуф ракави, екстравагантни кроеви, интензивни бои ... некои трендови даваат нова шанса на ланските, некои се безвременски, а некои - само што се видени.

Започнете да пишувате, ова ќе биде долго лето кога ќе треба да надоместиме се!

1. Романтичен фустан


Слоен тул, божествени форми и прекрасни бои - овој тренд отсекогаш бил бајка, па затоа е тешко да се надмине.

2. Слип фустан

foto: profimedia

Дали некогаш ќе биде можно повторно да се чувствуваме волшебно и секси?Jacquemus вели да, и тоа со црн фустан што е веќе најпродаван модел.

3. Фустан со пуф ракави


Само што се збогувавме со него, Bridgerton го врати на голема врата. Тоа веќе не се само пуф, туку балони ракави, слични на оние презентирани од Loewe во колекцијата пролет / лето 2021 година.

4. Шарени дезени


Разиграни, цветни, апстрактна - вели Валентино, а ние би додале карирани, тафтувани, комбинирани. Веселото расположение и широката насмевка се поразбираат како најпосакуваните додатоци.

5. Фустани со јака


Овој ретро момент го носевме на блузи одамна, сепак, сега е време за пресврт. Во комбинација со пастелни бои и нежни принтови, јаката на фустаните изгледа неодоливо.

6. Розов фустан

foto: profimedia

Ниту една боја во колекциите за пролет / лето 2021 година не е претставена повеќе од розовата. Фустанот на Роксанда Илинчиќ во оваа нијанса беше еден од највпечатливите на модната недела во Лондон во септември, а лондонскиот бренд Моли Годард е една од најзабележаните на социјалните мрежи.

7.Фустан со отворен грб


Во еден момент во 2020 година, резот беше сè и секаде - од лактите и рамената, до деколтето. Сепак, на крајот, сето тоа се сведе на безвременски тренд - пресек на грбот. Тој е идеален за свечени фустани, но и за летни, за на плажа.

8. Проѕирен фустан


Во зависност од кројот и бојата, проѕирниот фустан може да се комбинира на сто начини - со постава, без постава или како дополнителен слој над комбинацијата на облека.

9. Краток беж фустан


Ако 2020 година нè научи на нешто, тоа е дека животот е краток за да се попречуваме во уживањето и облекувањето од разни несигурности (и комплекси). Бидете храбри, смели и горди на својата силуета и не дозволувајте никој да ви наметнува што е (не) соодветно. Мини фустанот потсетува на 90-тите, и моделот што го претстави.

10. Волнен фустан


И на крај, фустанот што беше неопходен минатата година. Подеднакво погоден за носење на состаноците на zoo дома и за шетање низ градот, волнениот фустан останува задолжителен сè додека топла пролет не чукне на нашата врата.Извор: elle.rs 

Фото: Инстаграм/ профимедиа