Го чува срцето, ги исфрла токсините, може да го регулира нивото на холестерол: Рецептот за овој напиток треба секој да го знае

Секое утро на празен желедник испијте една чаша од овој напиток...

Освен што го користиме за во разни десерто, можеби досега сте слушнале колку е здраво да изедете неколку бобинки суво грозје, бидејќи така може да ги спречите кардиоваскуларните болести, да го регулирате нивото на маснотии во крвта и уште многу други нешта. А, доколку направите напиток од ова овошје ќе добиете вистинска витаминска бомба.

Сѐ што треба да направие да потошите една рака суво грозје во вода и истото да стои 24 часа, да го исцедите и во текот на целиот ден да ја пиете оваа вкусна течно. Ова е идеален начин за конзумирање за оние кои не сакаат суво грозје, бидејќи вкусот е потполно поинаков.


Еве за што е добар овој напиток:

1. Содржина голема количина на витамини и минерали.

2. Помага во потиснување на нечистотиите и отпадот од телото.

3. Помага во детоксикацијата на црниот дроб.

4. Овозможува добро варење на храната.

5. Сувото грозје, поради своите биофлавоноидни својства ги ослободува своите корисни хранливи материи кои се пренесуваат во водата и стануваат моќен антиоксиданс.

6. Одличен извор на енергија поради високата содржина на јаглени хидрати.

7. Природен диуретик полн со влакна што помагаат за подобро варење.

8. Промовира подобра циркулација на крвта.

9. Содржи актиоксиданти кои се борат против слободните радикали.

10. Има корисен ефект врз срцето.

фото: Shutterstock

Извор: stil.kurir.rs

* ПР - објава