Јапонска диета со вода за извајано тело: Ја намалува надуеноста, го забрзува метаболизмот, и спречува задржување на течностите

Водата е најздравиот пијалок, а нејзините супер својства се познати уште од античко време, а сега можете да ја користите како средство за слабеење. Јапонска диета со вода.

Кога е топло, водата не спасува, а освен што не хидрира, таа само прави чуда за нашите линии. Меѓу нив е и јапонската водена диета, која подразбира пиење неколку чаши вода на собна температура секое утро по будењето, а помага за чистење на дигестивниот систем и регулирање на работата на цревата, што е важно за здравјето на целиот организам. Препорачливо е да се избегнува ладна вода бидејќи може да го забави варењето, а акцент е ставен на временскиот јаз помеѓу оброците така што ваквиот начин на исхрана резултира со многу здравствени придобивки, пишува Healthline.

Водата како најздрав избор

Водата е најздравиот пијалок поради неколку важни причини. Како прво, нашето тело претежно се состои од вода (околу 60-70%), што значи дека хидратацијата е неопходна за одржување на оптимално здравје. Водата исто така е без калории, не содржи шеќер или какви било адитиви кои можат да бидат штетни за здравјето.

Покрај тоа, водата е од суштинско значење за многу физиолошки функции како што се регулирање на телесната температура, варење на храната, транспорт на хранливи материи и излачување на отпадните производи преку урината.

На крајот на краиштата, водата е еколошки избор бидејќи не создава отпад како многу други пијалоци кои доаѓаат во пластични или лимени контејнери. Затоа, водата не е само најздравиот пијалок, туку и најприродниот и најодржлив избор за хидратација.

Јапонски правила за исхрана на вода

Јапонската диета со вода не се залага за строги и нејасни правила, а нејзините упатства се исклучително лесни за следење каде и да сте. Првиот чекор е најважен, а не смеете да заборавите да пиете вода и подоцна во текот на денот.

Одвојте време и пауза за да пиете четири до пет чаши (160 ml) вода на собна температура на празен стомак по будењето и пред да ги измиете забите.

Почекајте 45 минути пред појадок.

Конзумирајте го секој оброк во рок од 15 минути, а потоа почекајте најмалку 2 часа пред повторно да јадете или пиете.

Повторувајте ги овие чекори секојдневно.

Потенцијални придобивки

Овој метод помага да се одржи соодветна хидратација, што може да ја подобри функцијата на мозокот, нивото на енергија и регулацијата на крвниот притисок.

Замената на засладените пијалоци со вода и ограничувањето на времето за јадење го намалува внесот на калории, што доведува до губење на тежината.

Исто така, водата за пиење може да го подобри варењето, да спречи запек, да спречи задржување на водата и да ја намали надуеноста.

Оваа диета нема одредено временско ограничување; можете да го практикувате онолку долго колку што сметате дека е корисно.