Како да ја потемните косата на природен начин: Со домашна боја - без ризик од оштетување

Потемнете ја косата со домашна боја - без ризик од оштетување.

Ако сте уморни од бојата на косата или сакате да ја освежите без ризик од оштетување, внимателно прочитајте го овој текст.

Најдовме рецепт за домашна боја што е многу лесен за правење и дава одлични резултати.

Ќе ви требаат 1 кг зелени ореви за да го подготвите. Отстранете ја лушпата и ставете ја во 1 литар вода и варете на тивок оган додека не зоврие. Делумно покријте го и внимавајте да не прска. Оставете да отстои преку ноќ. Следниот ден, процедете и измешајте со балсам/регенератор за да добиете доволно боја.

Апликација:

Работете со ракавици и заштитете ја облеката. Нанесете на сува коса, како фарба, потоа покријте со ќеса и оставете да делува најмалку 1 час. Во зависност од тоа колку долго ја држите бојата, ќе добиете различни нијанси. На крај, измијте ја косата на вообичаен начин.

Се разбира, нема зелени ореви во текот на целата година. Ако ви се допаѓа резултатот од овој вид бојадисување, треба да знаете дека кората од ореви може да се замрзне и дека ефектите ќе бидат исти.

извор:lepaisrecna.mondo.rs