„Кратко по промоцијата, мојот дечко беше убиен“: Карлеуша ја отпеа оваа песна еднаш и никогаш повеќе – го повлече целиот албум

Јелена Карлеуша на сцената е речиси 30 години, а има издадено 12 студиски албуми. Музичката ѕвезда има 300 хитови, а денес се присети на еден што го објави непосредно пред да биде убиен нејзиниот тогашен дечко Зоран Давидовиќ Ќанда.

- „Конечно, дозволете ми да ве запознаам, ова е мојот нов дечко, сè што ти уби во мене, за една ноќ тој оживеа, како оваа нова жена, може да го освои светот. Јас ќе бидам твојата траума за остатокот од мојот живот …“ – напиша Карлеуша цитирајки ги стиховите на нејзината песна, а потоа додаде:

- Промоција на албум во 1999 година и една од песните што никогаш повеќе не ја отпеав … Недолго по промоцијата, мојот дечко беше убиен и го повлеков целиот албум. Во 2001 година го издадов албумот „Лудача“ и се вратив на сцената. Каков е овој текст, каква е оваа песна. А можете да видите и како изгледав пред 25 години – напиша Карлеуша на својот Инстаграм.

Потсетиме дека Јелена Карлеуша неодамна проговори за врската со Зоран.

- Со Зоран бев седум месеци. Тој ми беше дечко, а не маж. Сигурно ќе ја продолживме врската да не го убијат. Починал на враќање од погребот на Дуго Лаиновиќ. И јас сакав да одам со него, но мајка ми не дозволи да бидеме заедно во автомобилот. Самиот Зоран ми рече: „Не!“. Не ме ни зеде. Беше 23 март 2000 година. Со него бил неговиот најдобар пријател, пица мајстор кој правел пици во киоск. Толку за опасните момчиња. Се знае и кој го убил. Сведоците соработници рекоа дека истиот убиец го застрелал премиерот Ѕвездан Јовановиќ. Подоцна од полициските информации дознав дека екипата што го бркала, Земунскиот клан, од некоја чудна причина, чекала да не бидам во автомобилот – изјавила Јелена и додала:

- Го застрелаа Зоран со два калашникови. Последен пат го видов на парчиња. Се симнав во канцеларијата на лекарот за да земам работи за погребот. Тоа е слика која засекогаш ќе ми остане во мислите. Куршумите од калашников се огромни, а само Зоран го погодија над триесет. Тие куршуми откинуваат делови од телото … Тоа е сцената што ја видов на масата. Во тој момент имав 20 години.

Фото:screenshot