Магична маска за лице што ќе ве спаси од брчки

Ќе ја подмлади вашата кожа и ќе го врати нејзиниот здрав тен и сјај на лицето.

Маската од кардамом ужива огромна популарност кај Индијците. Се препорачува за жени над 30 години.

За жал, таа исто така има некои контраиндикации. Вие не можете да го користите ако имате нетолеранција или алергија на која било од неговите состојки, или ако имате отворени рани или воспаленија на кожата.


За да ја подготвите оваа маска потребни ви се следниве намирници:

млеко или павлака (за чувствителна кожа кисела павлака е соодветна, за мрсна кожа - млеко и за нормална кожа)

кардамом масло

масло од авокадо

масло од роза

бадемово масло

Измешајте 2 лажички млеко или павлака, 5-7 капки масло од авокадо, 5 капки масло од роза, 5 капки масло од бадем, 5 капки масло од кардамом. Промешајте добро.


Маската се нанесува на кожата на лицето и вратот со помош на памук во неколку слоеви, при што секој следен слој се дистрибуира на кожата откако ќе се исуши претходниот. Оставете ја маската 15-20 минути, а потоа исплакнете со топла вода.

Препорачливо е да се направи една постапка, 2 дена одмор и повторно нова постапка.

Во овој рецепт, тоа е кардамом масло кое служи како идеален спроводник, кој обезбедува длабока пенетрација на сите други состојки во длабоките слоеви на епидермисот. Благодарение на тоа, маската ќе ви даде неверојатен ефект за подмладување.