Маж чиј брак беше пред распаѓање, спаси сè со само едно прашање

Може многу лесно да се вљубите. Многу е потешко да се изгради силна и стабилна врска!

Кога две лица ќе одлучат да ги поврзат своите животи во брачна заедница, толку се фасцинирани еден со друг што не сакаат да ги забележат недостатоците на партнерот.

По некое време, кога проблемите ќе почнат да ја туркаат љубовта во позадина, изгледа дека тие ќе започнат да ги гледаат недостатоците. И, тогаш започнуваат прашањата: Зошто мојот партнер толку многу се смени? Кога стана толку рамнодушен, себичен и безчувствителен?   Тогаш доаѓа моментот на пресврт, тогаш  забораваат зошто се вљубиле во оваа личност и почнуваат да ги гледаат само лошите, затворајќи ги очите тврдоглаво за неговите позитивни квалитети.

Тоа е момент кога се чини дека избрале погрешна личност и ги потрошиле најдобрите години од животот со неа, најважно е да не се откажат од сè, туку да се обидат да разберат што се случува. Секогаш постои можност да го зачувате вашиот брак се додека љубовта е сè уште жива. Доказ за тоа е инспиративна приказна за оженет маж, кој бил подготвен да стави крај на бракот.

За среќа, тој размислил внимателно и сватил дека сака да остане со својата сопруга и бил во можност да најде решенија дури и за најсложените проблеми.

„Ќерка ми неодамна ми рече:’ Како дете, се плашев дека заради постојаните несогласувања што ги имавте со мајка ми, ќе се разведете. Многу ми е драго што проблемите ги надминавте и сè уште сте заедно!.

Гледам наназад и сè уште не можам да сфатам како успеавме да се ожениме: нашите ликови беа некомпатибилни! Годините минуваа една по една, а нашиот однос се влошуваше. Дури и парите не ни го донесоа задоволството што ни требаше.

Кога ќе отидов на турнеја да ја презентирам мојата нова книга, се чувствував неверојатно среќен. Конечно, имав можност да дишам.

Претходно, јас и жена ми неколку пати разговаравме за развод. Разговаравме и по телефон, но секој разговор завршуваше на ист начин, лошо.

Во очај, се свртев кон Бога. Не знам дали тоа беше молитва, или не. Стоев во бањата и на глас зборував. Бев убеден дека бракот е огромна грешка и не можам повеќе да живеам така.

Не разбрав зошто не можев да живеам со жена ми. Таа е добра личност и јас не сум лош. Зошто работите не успеаја? Зошто жена ми не сакаше да се промени?

Се спуштив исцрпен на подот. И тогаш се сетив ... можам само да се сменам и токму тоа ќе го сторам. Тогаш почнав да го молам Бога да ми даде сила да се променам заради мојата сакана. Затоа што навистина ја сакам.

Ноќта кога се вратив дома, жена ми дури и не ме погледна. И веќе знаев што требаше да направам.

Утрото ја прашав: Како можам да ти го направам денот подобар? Таа налутено одговори дека нема начин. Го поставив прашањето уште двапати, по што мојата сопруга цинично одговори: „Дали сакате да направите нешто? Изчистете ја кујната!“.

Таа сигурно сакаше да ме изнервира, но јас само тивко го направив тоа што го кажа.

Следниот ден ја прашав истото, а одговорот беше: Исчистете ја гаражата!

Сопругата знаеше дека имам многу работа тој ден и се обиде да ме изнервира. Наместо да негодувам и да се караме, јас едноставно се согласив со неа и го исполнив нејзиното барање.

Сето ова траеше две недели. Конечно, мојата сопруга не можеше да издржи и ме праша зошто го правам тоа. И реков дека ја сакам и дека ќе дадам се од себе за да ја направам повторно среќна и нашиот брак да успее, да се потсетиме зошто се вљубивме, зошто стапивме во брак, да ја негуваме љубовта која ја имаме еден кон друг.

Следното нешто што се случи е чудо. Кога повторно го поставив вообичаеното прашање, таа ме замоли да го поминеме денот заедно.

Почнавме помалку да се расправаме и да се грижиме повеќе еден за друг, мојата сопруга почна да покажува интерес, и она да ми помогне мене некако.

Мразот се стопи меѓу нас, почнавме да зборуваме, ги решивме сите проблеми и размислувавме само за тоа како да го направиме другиот ден подобар.

Во брак сме веќе 30 години. Како писател, можам да кажам со самодоверба дека за да живеете среќно некогаш, треба да вложите многу напор.

Љубовта не е само привлечноста, туку искрена грижа за вашиот партнер, почит, посветеност и одлична работа на обете страни!“


Мажот кој не се откажа, се смени и го спаси својот брак