(МЕНИ) Последна недела од Кето предизвик - 21 ден без шеќери и јаглехидрати: Што да јадете

фото: Shutterstock

Привршуваме со Кето предизвикот. Ако сте стасале до овде, браво! 

Ако го прифативте нашиот Кето предизвик, ова е почеток на третата недела на оваа диета. Веројатно веќе не чувствувате никакви кризи и оваа диета стана сосема природна за вас.

Сепак, лекарите тврдат дека диетата Кето не е нешто кон што здрава личност треба да се придржува постојано. Сосема е во ред да го чистите организмот 21 ден на оваа диета, но по диетата Кето, предлогот е да ги вратите јаглехидрати во исхраната.

Консумирајте шеќер и бело брашно, но во дози, умерено.

Еве што можете да јадете во текот на следните 7 дена, односно последната недела од Кето предизвикот:

Понеделник:

Појадок: зелена салата и две варени јајца

Ужина: неколку бадеми

Ручек: Супа од домати, печени пиперки и парче говедско месо

Вечера: Салата од цвекло, морков и јаболко.

Вторник:

Појадок: Сардини, кромид и зелена салата.

Ручек: варена зелка со говедско месо.

Вечера: Цезар салата.

Среда:

Појадок: грчки јогурт со мелени бадеми.

Ручек: грчка салата.

Вечера: Супа од домати.

Четврток:

Појадок: кето леб со грчки јогурт.

Ручек: Пилешки гради на скара и зелка салата.

Вечера: Риба и зеленчук.

Петок:

Појадок: омлет од јајца и спанаќ.

Ручек: Попај салата.

Вечера: Рендан целер со урда.

Сабота:

Појадок: сардини со кромид и зелена салата.

Ручек: Гулаш со пире од компири (постепено воведување на јаглени хидрати)

Вечера: Супа од зеленчук.

Недела:

Појадок: кето леб и јогурт.

Ручек: варен зеленчук и печено свинско месо

Вечера: Супа.


Првиот и вториот дел од Кето диетата односно целото Мени, може да го прочитате подолу:

1. (МЕНИ) Започнуваме Кето предизвик - 21 ден без шеќери и јаглехидрати: Што да јадете оваа недела

2. (МЕНИ) Продолжуваме со Кето предизвик-21 ден без шеќери и јаглехидрати: Што да јадете оваа недела


извор:stil.kurir.rs